Anahtarlı ve anahtarsız kriptografik hash fonksiyonları
Keyed and keyless cryptographic hash functions
  1. Tez No: 306792
  2. Yazar: DEMET ÇİDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALTINDİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kriptografide kullanılan terminoloji ve tanımlarına, temel matematiksel kavramlara, kriptografik notasyon ve tanımlamalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, hash fonksiyonlarında kullanılan blok şifreleme, akış şifreleri, afin şifreleme, RSA algoritması, ayrık logaritma gibi şifreleme tasarılarından bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, kriptografik hash fonksiyonlarının genel tanımı, güvenlik ölçütleri ve genel yapısı üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, değişim belirleme kodları, kimlik doğrulama kodları gibi anahtarlı ve anahtarsız hash fonksiyonlarının yapıları ve çeşitleri incelenmiştir. Son bölümde ise yapılan çalışma ile ilgili sonuç verilerek çalışmanın amacı desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, terminology and definitions used in cryptography, the basic mathematical concepts, the cryptographic notation and their definitions are given. In the second chapter, encryption schemes such as block ciphers, stream ciphers, affine ciphers, RSA algorithm, discrete logarithm that are used in hash function are mentioned. In the third chapter, the general definition of cryptographic hash functions, security measures and their general structure are stated. In the fourth chapter, keyed and keyless hash functions like modification detection codes and message authentication codes with regard to types and structures are investigated. In the last chapter, the aim of the study is supported by giving corollary related to studies.