Echınops orıentalıs trautv. bitkisinin kökünden elde edilen ekstraktların antimikrobiyal ve antikanserojen etkisinin incelenmesi
Screening of antimicrobial and anticarsinojenic effects of echinops orientalis root extracts
- Tez No: 306793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET ÖZCAN, ÖĞR. GÖR. GÖKÇEN DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Echinops orientalis Trautv. türüne ait örneklerin kök kısımlarının metanol, kloroform ve hekzan ekstraktlarının antimikrobiyal ve antikanserojenik özellikleri araştırılmıştır. Metanol, kloroform ve hekzan ekstaraktları 14 standart bakteri ve bir fungus türü ile, üç hücre hattı üzerinde uygulanmıştır. Antimikrobiyal etki disk difüzyon ve MİK deneyleri yapılarak, antikanserojenik aktivite ise MTT yöntemi uygulanarak araştırılmıştır. Sonuçlar ekstraktların antimikrobiyal özelliği bulunmadığını; hücre tipi, zaman ve konsantrasyona bağlı olarak da sitotoksik etkisi olduğunu göstermiştir. Kloroform ve hekzan ekstraktlarının hücreler üzerinde metanol ekstraktından daha etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar E. orientalis' in kanser tedavisinde kemoterapötik bir bitki olarak dikkate alınması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate antimicrobial and anticarcinogenic effects of Echinops orientalis root extract. Methanolic, chloroformic and hexanoic extracts Echinops orientalis was evaluated on 14 bacteria and one fungi and in vitro on two human cell lines (MCF-7, PC3 and fibroblast cells as control group). Antimicrobial effects of extracts were determined by disc-difusion and MIC and anticarcinogenic effects of the extracts were determined by MTT assay. Results showed that there were not antimicrobiological effect of the extracts Depending on cell type and concentration used extracts had different effect. Chloroformic and hexanoic extracts had more strong effect than methanolic extract effect. Echinops orientalis could be considered as a chemotherapeutic plant in cancer treatment in future.