Derecesi 7 olan simetrik akış fonksiyonunun dinamik sistemler yardımıyla incelenmesi
Analysing of seventh order symmetric streamfunction by using methods from dynamical systems
  1. Tez No: 306795
  2. Yazar: ADNAN BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde derecesi yedi olan simetrik akış fonksiyonların nitel yapısı, dinamik sistemler yardımıyla incelenmiştir.Tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, tez boyunca kullanacağımız genel teoremler, normal form teorisi ve bilinmesi gereken ifadelere yer verilmiştir.İkinci bölümde, Gürcan ve Deliceoğlu [9] tarafından yapılan makaleden yararlanarak derecesi beş' e kadar olan akış fonksiyonunun akış modelleri ve çatallanma eğrileri elde edildi. Teorik sonucun bir uygulaması olarak dikdörtgensel kaviti göz önünde bulunduruldu. Hız ve görüntü oranlarının değişmesiyle kaviti içerisinde ortaya çıkan akış yapıları elde edildi. Ayrıca bu akış modellerinin teorik olarak elde edilen modellerle karşılaştırılması yapıldı.Üçüncü bölümde, Stokes denkleminin çözümü dikdörtgensel kaviti için yapıldı. Akış fonksiyonunun katsayısını bulmak için iki dikey denklem özelliği kullanıldı. Ayrıca aynı bölge iki eşit parçaya ayrılarak eşleştirme tekniğiyle birleştirildi.Dördüncü bölümde, yedinci dereceden simetrik akış fonksiyonunun akış modelleri ve çatallanma eğrileri hakkında bilgi verildi. Elde edilen akış yapıları peristaltik akışta gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the qualitative structure of seventh order symmetric streamfunctions are investigated by using dynamical systems.The thesis consist of four sections.In the first section, general theorems which will be used in thesis, normal form theory and definitions are introduced.In the second section, flow models and bifurcations diyagrams are obtained up to fifth order streamfunctions which was studied by Gürcan and Deliceoglu [15]. As an application model of theoretical results, lid-driven cavity is considered. Flow patterns appeared in cavity are obtained by altering physical parameters of eigenfunctions which depend on aspect ratio and speed ratio.. Besides, this flow models are compared to flow models obtained by theoretically.In the third section, Stokes equation is solved for the lid-driven cavity. Using biorthogonality method, the coefficients of streamfunction are determined. In addition, rectangular cavity is divided into two equal subregion and they are combined by using matching condition.In the fourth section, flow patterns and bifurcation curves are investigated for seventh order symmetric streamfunction. The flow patterns which are obtained theoretically is observed in peristaltic movements of flows.