Karbon nanotüp üzerinde bazı metal iyonlarının zenginleştirilmesi
Preconcentration of some metal ions on carbon nanotube
  1. Tez No: 306796
  2. Yazar: ERKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, eser düzeyde bulunan kadmiyum, kurşun, nikel, bakır ve çinko iyonlarının alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile kombine edilmiş çok duvarlı karbon nanotüp dolgulu kolonda zenginleştirilmesi için basit ve duyarlı bir katı faz ekstraksiyonu sunulmuştur.Model çözelti ortamında pH, örnek hacmi, örnek ve elüent akış hızları, elüent konsantrasyonu, hacmi ve elüent tipi gibi analitik etkilerin bu eser elementlerin geri kazanımına etkileri incelendi. pH 6.5` ta ?-Benzoin oksim kompleksleri halinde çok duvarlı karbon nanotüp üzerinde tutunan metaller asetonlu ortamda 2 M HNO3 ile elüe edildi. Aynı zamanda matriks iyonlarının geliştirilen metot üzerine etkileri incelendi.Bu metodun doğruluk testi için geliştirilmiş yöntem TMDA-70 ve Spinach 1570A standart referans maddelerine uygulandı. Ekleme geri kazanma çalışmaları Kayseri marketlerinde satılan bulgur örneğine ve Malatya ili içme suyu' na uygulandı. Geliştirilen yöntem gıda örnekleri içerisinde bulunan Cd(II), Pb(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) iyonlarının ayrılması-zenginleştirmesi ve belirlenmesi için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A simple and sensitive solid phase extraction procedure on multiwalled carbon nanotube resin is presented for the determination of cadmium, lead, nickel, copper and zinc at trace levels combinated atomic absorption spectrometry.The effect of analytical parameters such as pH, sample volume, sample and eluent flow rates, eluent concentration, volume and type of eluent on the recovery (R%) of trace elements was investigated in model solution medium. The metals retained on resin at pH 6.5 as ?-Benzoin oxime complexes were eluted by 10 mL 2 M HNO3 in acetone. The influence of matrix ions on developed method was also evaluated.To test the accuracy of the method, the developed method was applied for TMDA-70 water and Spinach 1570A standard reference materials. Addition-recovery studies were applied for the Malatya city tap water and cracked wheat, determination of the investigated elements was carried out in some food samples.