Studies on improving sinter quality
Sinter kalitesinin iyileştirilmesi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 306820
  2. Yazar: ÖMER SALTUK BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Metalurji Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tezde; farklı demir cevherlerinin kimyasal ve fiziksel özellikleri ile sinter performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Sinter yapımında üç farklı ithal ve yerli demir cevher kullanıldı. Bu çalışmanın amacı, kompleks sinter mineralojisi ve ürün standardı tanımlanması ile özellikle sinterin kalite parametreleri ve verimlilik anlayışında, yeni bir yaklaşım sunmaktır.Endüstriyel sinter tesisinde kullanılan demir cevheri kompozisyonlarının, sinter kalitesi üzerine etkileri test edilmiştir. Sinter harmanları, İskenderun Demir ve Çelik (İSDEMİR) sinter şartları düşünülerek hazırlanmış ve deneyler dört aşamada tamamlanmıştır. Bunlar; İSDEMİR'de yapılan sinter uygulamaları, İSDEMİR ile Çin'deki MECC firması arasında yapılan Ar-Ge laboratuar çalışmaları, Sinter numunelerine istatiksel proses kontrol uygulamaları ve mineralojik analiz ile sinter kalitesi araştırmalarıdır. Sinter prosesinde farklı demir cevherleri kullanılarak yapılan çalışmalarda; aynı oranlarda kok tozu, flaks ile yarı yarıya ithal ve yerli demir cevheri kullanılmıştır. Testlerde kullanılan demir cevherleri, kok tozu ve flaks malzemesi İSDEMİR tarafından tedarik edilmiştir. Sinter numunelerinin fiziksel, kimyasal ve mineralojik karakterizasyonları araştırıldıktan sonra teknolojik testler yapılmış ve elde edilen sonuçlar diğer sinter numuneleri ile mukayese edilmiştir. Karakterizasyon çalışmaları, X-Ray Difraksiyon (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDS) yardımıyla yapılmıştır. Sinter ürününün değişen fiziksel, kimyasal ve indirgenebilirlik değerleri istatiksel proses kontrol tekniği ile ölçülmüştür. İdeal sinter üretimi için parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis provides an overview of chemical and physical properties of different iron ores as well as their influences on sintering performance. The three different types of foreign iron ores and domestic iron ores usage in sinter making. The aim of this study is to present a new approach to the characterization of complex sinter mineralogy and production standard, especially those found in effect of sinter quality parameters and productivity.A number of the commercial iron ores composition were used in an industrial sinter plant to study the effect of iron ores on the sinter quality were tested. For this purpose; preparation of sinter mix was done by considering the sintering conditions at Iskenderun Iron and Steel Works (ISDEMIR). Experiments were carried out in four stages. These are sinter applications at ISDEMIR, R & D laboratory test work was done operating agreement between China Metallurgical Equipment Corporation (MECC) and ISDEMIR, Statistic quality control of sinter samples and studies on sinter quality with mineralogical analysis. Sintering process was performed for each individual using iron ore as same on ratio on used of basicity, coke powder, flux and almost half of imported and domestic iron ore. For these tests; iron ores, coke breeze, flux material were made supplied by ISDEMİR. After the physical, chemical and mineralogical characterization of the sinter samples are investigated, they were fulfill to technological tests and the results obtained were compared with those obtained for other sinter samples. Characterization analyses were carried out by X-Ray Diffraction (XRD) and Scaning Electron Microscope (SEM-EDS). Statistical process control (IPC) techniques are measured for certain periods to variable physical, chemical and reducibility properties of sinter production. Sinter quality parameter determines for perfect sinter.