Determination of heat transfer and flow characteristics of split air conditioners by infrared thermography and particle image velocimetry
Split klimaların ısı transferi ve akış karakteristiklerinin kızılötesi termografi ve parçacık görüntülemeli hız ölçümü ile belirlenmesi
- Tez No: 306826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, split klima (SK) iç ünitesinin içindeki ve çıkışındaki akış Parçacık Görüntülemeli Hız Ölçümü (PGHÖ) yöntemi ile deneysel olarak görselleştirilmiştir. Ayrıca, bir hava akışının içerisindeki sıcaklık dağılımını belirlemek ve görselleştirmek için kullanılmak üzere Ağ Yapılı Kızılötesi Sıcaklık Ölçümü (AYKSÖ) isimli yeni bir yöntem geliştirilmiş ve SK iç ünitesinin çıkışındaki akış içerisindeki sıcaklık dağılımını belirlenmesinde kullanılmıştır. AYKSÖ yönteminin başarısı, yöntemi silindirik bir jet akışının içerisindeki sıcaklık dağılımının belirlenmesinde kullanarak incelenmiş ve AYKSÖ yönteminin farklı akış alanlarındaki sıcaklık dağılımının belirlenmesi için uygun olduğu görülmüştür. SK iç ünitesinin çıkışındaki ve içindeki bazı bölgelerdeki akış literatürde ilk kez incelenmiş olup, karmaşık akış yapıları görselleştirilmiştir. Cihazın çıkışındaki birincil akış yapısı bir düzlemsel jet akışıdır ve bu jetin altında enlemesine bir akışın daha olduğu ve bu ikincil akışın cihaz tipi, teğetsel fan tipi ve teğetsel fanın dönme hızından bağımsız olarak var olduğu gösterilmiştir. Ancak, enlemesine akışın yapısı bu değişkenlerden etkilenmektedir. Bunun yanında, cihazın kenarlarının düzlemsel jet akışı üzerindeki etkileri de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, velocity pattern inside and outside a split type air conditioner (SAC) indoor unit is visualized experimentally by Stereo Particle Image Velocimetry (SPIV) method. Furthermore, a novel method called Meshed Infrared Thermography (MIT) for determining and visualizing the temperature profile in an air flow field was introduced and used to investigate the temperature distribution at the outflow of the SAC indoor unit. The success of the MIT method was investigated by using it for the determination of the temperature distribution inside a cylindrical jet and it is shown that the MIT method is adequate for visualizing the temperature distribution at different flow sections. The outflow and some parts of the inner flow of the SAC indoor unit were experimentally investigated for the first time in the literature, and the complex flow structures and temperature distribution were visualized. The primary flow structure at the outflow of the device is a planar jet, and a transverse flow is shown under the planar jet which exists independently from the device type, Cross-flow fan (CFF) type, and CFF rotational speed; although the transverse flow?s behavior may change with these parameters. In addition, the effects of the device edges on the planar jet are shown.