Kruvaziyer gemi işletmeciliğinde katı atık lojistiği
Solid waste logistics in cruise shipping
  1. Tez No: 306830
  2. Yazar: ÖZLEM GÖRKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Deniz turizmi etkinliklerden biri olan Kruvaziyer Gemi İşletmeciliği, son yıllarda dünyada olduğu gibi kentimizde de önem kazanmış, hatta İzmir artık kruvaziyer turizminde tercih edilen önemli limanlardan biri haline gelmiştir. Bu çalışmada, İzmir Limanı'na 2006 yılı ile 2011 yılının ilk dört ayı arasında, kruvaziyer gemilerden gelen yolcu sayıları ve limana bırakılan katı atık miktarları incelenmiştir. İnşa edilecek atık toplama havuzunun katı atık kapasitesini belirleyebilmek için, yolcu sayısının tahmini büyük önem taşımaktadır. İleride İzmir Limanı'na gelebilecek yolcu sayısını tahmin etmek amacıyla üç yöntem uygulanmıştır. Bunlar; Mevsimsel Düzeltme, Üstel Düzeltme ve ARIMA tahmin modellemeleridir. Çalışmada, SPSS 16.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Bu üç metodla da gelen yolcu sayıları yeniden hesaplanmıştırYolcu sayıları hesaplandıktan sonra, oluşacak katı atık miktarları ile ilişkilendirilip; aylık toplam gelen yolcu sayısı ile aylık biriken toplam atık miktarı arasında bir ilişki kurulmaya çalışılıp, ileride oluşacak olan toplam atık miktarları hesaplanmıştır. Ardından, gelen yolcu sayısına dayanarak hesaplanan toplam atık miktarları MARPOL Ek 5'in eklerine ayrıştırılmıştır. Hesaplanan bu değerler, Dünya Kruvaziyer Hatlarının destinasyonları arasına İzmir Limanı'nı almaları veya destinasyonlarından çıkarmaları halinde değişebilecektir. Bu değerlerden yararlanarak, limanda uygulanabilecek bir atık yönetimi önerilmiştir.Bu çalışmada, özellikle İzmir Limanı'na gelen kruvaziyer gemilerin katı atıkları incelenip, çevresel atık yönetimi çerçevesinde yapılabilecek uygulamalar ve öneriler oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçtan, planlamacıların, kanun koyucuların ve potansiyel işletmecilerin yararlar sağlayacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Cruise Shipping is one of the Marine Tourism activities, has gained importance in recent years in the world as well as our city, even Izmir is now the preferred cruise tourism has become one of the major ports. In this study, the number of passengers from cruise ships left the port and the amount of solid waste were investigated at the port of Izmir from 2006 to the first four months of 2011. In order to determine the capacity of the solid waste collection will be built in waste pool, estimated the number of passengers has great importance. To estimate the number of passengers to the port of Izmir in the future, the three methods were applied. These Seasonal Decomposition, Exponential Smoothing and ARIMA estimated modelling. The study used the SPSS 16.0 statistical package program. With these three methods, the number of passengers also re-calculated.After calculating the number of passengers, they are associated with the amount of solid waste produced per month with the monthly total number of passengers and calculation is made for the total waste amounts in the future. Then, based on the number of passengers calculated from the total amount of waste in Annex 5 to the MARPOL annexes have been separated. These values may change, deletions the port of Izmir to take between destinations, or destinations off the World Cruise Lines. Taking advantage of these values, a waste management can be applied at the port is proposed.This study, we examined in particular, solid wastes from cruise ships which came to the Port of Izmir, Environmental Waste Management practices and recommendations can be made within the framework established. Results obtained, planners, legislators, and potential operators are provided benefits.