Kuşadası'nda yat turizminin bölgenin ekonomik ve turistik gelişmesine katkısı
- Tez No: 51040
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN İÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Türkiye'de planlı dönemlerde ülkenin dış ticaret açığı sürekli olarak artmaktadır. Son 10 yılda ülkenin turizm gelirleri ödemeler dengesindeki büyük açığın daraltılmasında katkıda bulunan en önemli faktör olarak düşünülmektedir. Turizmin gelişmesi ulaştırma sektörüne bağlı olmaktadır. Az gelişmiş ülkelerin çoğunda demiryolu, karayolu ve havayolu itibariyle yetersiz ulaşım sistemleri turizmin gelişmesini engelleyen en önemli sorunlardır. Bu durum bütün ulaştırma faaliyetleri yatırımlarının yetersizliğine yol açmaktadır. Yurdumuzda da ulaştırma sektöründe ciddi sorunlar vardır. Özellikle deniz ulaşımı politikasının formüle edilmesi, alt yapı planlaması ve inşaatı ile sübvansiyonlarla doğrudan ve dolaylı uğraşan bir çok bakanlık vardır. Bunlar arasında koordinasyon ek¬ sikliği yüzünden kıyı planlamasına dayalı dengeli yatırım planlan oluşturulamamıştır. Bu nedenle deniz ulaştırmasının turizm sektörü içinde kurvaziyer turizm ve yat turizmi potan¬ siyeli ortaya çıkarılamamıştır. Geçtiğimiz son 10 yıl içinde bütün dünyada yat turizmi, sektörün en önemli dallarından biri olmuştur. Yurdumuz, kıyılarının yat turizmi taleplerini karşılayacak her türlü doğal koşullara, kültürel ve tarihi değerlere sahip olması özelliği ile Akdeniz'de önemli bir konumda bulunmaktadır. Yat turizminde arzu edilen hedeflere ulaşmak için yatçıların istek ve eğilimleri, harcama tipleri belirlenerek bir bölgeye ekonomik ve turistik etkileri ortaya konulmalı, bu bulgulara göre ulusal yat turizmi plan ve politikaları oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign trade gap has continuously during the planned period Tourism income are considered as the most effective factors which contribute to norrowing the large gap in the balance of payments in Turkey. Tourism sector based upon two basic elements, accomodation and transport. In most underdeveloped countries, inadequate transport systems, railway and airway serious obstacles in the path of growth for tourism and another sectors... In Turkey, there are very important problems in the sea transportation. There are many ministries, directly or indirectly dealing with transport policy formulation, intrastructure planning, investments planning and coast planning. There isn't any coordination among them. For that reason no one notice the potential of yacht tourism in Turkey. For the past ten years, yachting and sailing have become the most popular hobbies in the world. Thus, yacht tourism has became an important part of this sector. Turkey with many historical, cultural, natural values around the coast has an important potential in the Mediterranean. It is necessary to discover impact of yacht tourism to define the requests of yacht owners, types of expenditure of them and then every regional characteristics together tourism plan and then politics must make according to this discoveries and datums for yacht tourism will be able grow-up.