Sivas'ta kamuda çalışan, farklı eğitim düzeyindeki evli memur kadınların sosyo-ekonomik konumları, aile içi ilişkileri ve aile içi ilişkilerdeki değişme eğilimleri (Sivas Merkez ilçe örneği)
  1. Tez No: 30684
  2. Yazar: MÜZEYYEN GÖNÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT NİRUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Araştırmanın konusu, Sivas'ta kamuda çalışan farklı eğitim düzeyindeki evli memur kadınların, sosyo-ekonomik konumlan, aile içi ilişkileri ve aile içi ilişkilerdeki değişme eğilimleridir. Araştırma kavramsal ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Kuramsal bölümde önce, kadın, aile, sosyo-ekonomik yapı, sosyal değişme, eğitim ve geleneksel ilişki kavramlarının açıklanmasına gidilmiş, ardından toplumumuzda kadının geçirdiği aşamalar ve aile konusu açıklanmaya çalışılmıştır. Uygulamalı bölümde ise, Sivas ili merkez ilçede çalışan lise ve altı eğitimli 494, üniversite ve üstü eğitimli 432 kadına anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler tek yönlü ve iki yönlü tablolar halinde sunulmuş, hipotezler test edilmiştir. 1. hipotezimiz olan çalışan kadınların aile yapısı küçülüyor, ancak aile içi ilişkilerin hala geleneksel olma özelliğini koruduğu bekleniyor, 2.hipotezimiz olan, lise ve altı eğitimli kadınların aile içi ilişkileri, üniversite ve üstü eğitimli kadınlara göre daha gelenekseldir, 3. hipotezimiz olan, kadının geliri arttıkça aile içinde rolleri ve bağımsız olma eğilimi artmakta ve aile içi ilişkilerde geleneksel olma özelliği azalmaktadır,,4.hipotezimiz olan, lise ve altı eğitimli kocası olan ailelerde ilişkiler daha gelenekseldir. Üniversite ve üstü eğitimli kocası olan ailelerde ilişkiler daha az gelenekseldir, 5.hipotezimiz olan, kadınların çalışma süresinin gerek lise ve altı eğitimli, gerek üniversite ve üstü eğitimli kadınların aile içi ilişkilerinin geleneksel ya da modern olmasında etkili olması beklenmemektedir,6 hipotezimiz olan, extra ailesel ilişkilerin yoğun olmasının, gerek lise ve altı gerek üniversite ve üstü eğitimli kadınların aile içi ilişkilerinin geleneksel karekterli olması ile bulunma sıklığı yüksektir, görüşleri doğrulanmıştır. Bu sonuçlara göre, tartışma bölümünde konu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is social and economical position of the married women who have public services and different educational levels, and their relations with the members of their family and the tendencies for a change within their family relationship. The research consists of two main parts as a theoretical and applied In the theoretical part, first, the ideas of women-family, social-economical structure, social change, education and traditional relationship are presented and than the stages' women experienced in our society are tried to explain. In the applied part, the questionnaire was applied to 494 women with completed or uncompleted secondary education and 432 women with university graduate or post-graduate who work in the city center of Sivas. The data obtained have been presented as one sided and two sided tables and hypothesizes have been tested. As a result is that 1- The number of family members of working women is decreasing, however it is expected that the relations within the family are still traditional, 2- Our hypothesis is that the family relations of the women with completed or uncompleted secondary education are more traditional than the women with university graduate or post-graduate, 3- Our hypothesis is that the more women have income, the more her roles and the tendency of becoming independent in the family increase and traditionalism in the family relationship decreases, 4- Our hypothesis is that the relations in the family having a husband with completed or uncompleted secondary education are more traditional than the relations in the family having a husband with university graduate or post graduate, 5- It is unexpected that the working period of the women affects the family relationship of both the women with completed or uncompletedsecondary education and the women with university graduate or post-graduate in respect of its becoming traditional or modern, 6- Our hypothesis is that the views that both (extra family relations) and traditional family relationships of the women with completed-uncompleted secondary education or the women with university graduate-post graduate are often witnessed in our society have been confirmed According to these results the subject has been examined in discussion part.