Bazı olası makrobentik indikatör türler ile sedimandaki organik madde ilişkisine balık yetiştiriciliğinin etkisinin araştırılması
An investigation on the fish farming effects on the relationship between some possible indicator species and the organic matter in the sediment
  1. Tez No: 306864
  2. Yazar: ŞEBNEM KUŞCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. CAN BİZSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Nisan 2010, Haziran 2010, Temmuz 2010, Ekim 2010, Kasım 2010 ve Şubat 2011 ayları arasında Ildırı körfezinde seçilen 8 istasyonda gerçekleştirilmiştir. Belirlenen istasyonlardan belirlenen tarihlerde fiziko-kimyasal su analizi ve makroomurgasızlar için örnekler alınmış ve incelenmiştir. Ayrıca fizikokimyasal verilerle incelenen organizmalar arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda altı takson (Polychaeta, Crustacea, Mollusca, Echinodermata, Spincula ve Nematoda) tespit edilmiştir. Makroomurgasızlar içerisinde yalnızca crustacea grubuna ait bireyler mümkün olan en düşük takson seviyesinde belirlenmiştir.Su kalitesi, fizikokimyasal verilere ve makroomurgasızlara göre her istasyonda belirlenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ildırı Körfezi'nde belirlenen bireylere göre sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri de yapılarak su kalitesi sonuçları ile değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Ildırı Körfezi'nde Crustacea ve Echinidermata grubuna dahil olan kirlilik göstergeci bazı türler, kirlilik faktörünü ve etki derecesini değerlendirmeye imkan sağlamıştır. Yetiştircilik alanında kirlilik göstergeci Crustacea ve Echinoderm türleri tespit edilmemiş, ancak iyileşme sürecinde olduğu varsayılan alanda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out between the months April 2010, June 2010, July 2010,October 2010, November 2010, February 2011 in 8 choosen stations in Ildırı bay. Monthly, samples were taken from the choosen stations for physico-chemical water analyses and benthic macroinvertebrates and then they were examined. In addition to these, the relationship between the physico-chemical data and investigated organisms were determined. At the end of the study, a total of six faunal taxa (Polychaeta, Crustacea, Mollusca, Echinodermata, Spincula and Nematoda) were found. Only Crustacea specimens were identified to lowest possible taxon on group of macroinvertebrate.Quality of water was determined at each station according to the physcochemical data and benthic macroinvertebrate organisims and compared with each other. According to the organisms of Isparta Stream and its two tributaries, the frequency, dominancy, diversity and similarity analiyses were performed and they were compared whit the results of water quality. Some indicator species in Crustacea and Echinodermata taxon allowed the evaluation of pollution factors and the degree of impact. There were not found any pollution indicator Crustacea and Echinodermata species in farming area, but found in the area which was assumed to be in recovery process.