Kameralı lazer tarama sistemi ile nesne sınıflandırması ve uygulamaları
Object classification using laser scanning with camera and its applications
- Tez No: 306865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NALAN ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bir nesne grubunda, nesnelerin birbirinden fiziksel olarak farklı olduğu özelliklerini göz önünde bulundurarak yapılan ayrıştırma işlemi nesne sınıflandırması olarak adlandırılır. Sınıflandırma işlemi aynı zamanda, bir nesnenin kendisine ait olabilecek özellikler, paternler ve fiziksel yapısının belirlenen sınıfa aitlik durumunun ve yakınlığının belirlenmesidir.Nesne tanıma ve sınıflandırma işlemi için mevcut yazılım ortamları, kütüphaneler ve derleyiciler bulunmaktadır. Bununla birlikte mikro işlemcili kameralar gibi donanımsal sistemler de mevcuttur. Fakat bu yazılım araçları lisanslı, kullanılan cihazlar yüksek maliyetlidir. Bu çalışmada tasarlanan kütüphaneler ile nesne tanıma ve sınıflandırma işleminin maliyetinin düşürülmesi hedeflenmektedir. Nesne tanıma ve sınıflandırma sistemi donanım olarak sadece bir çizgi lazer kaynağı ve bir kameraya ihtiyaç duymaktadır. Bu donanımla üç boyutlu nesne taraması gerçekleştirilip yüzey taraması yapılan nesneler yapay sinir ağları aracılığıyla tanınmakta ve sınıflandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In a group of object, defining them with their physical differences is called object classification. Object classification also can be defined by object's special features, pattern and structure that the object belongs to a class or how close it is.There are development environments and software libraries designed for object classification. Devices like micro controller aided cameras are also used for object classification. But these devices and development environments are licensed and their costs are high. In this study purpose is to reduce the cost of object classification by using designed software libraries. These libraries use image processing and artificial neural network methods. Object recognition and classification system only uses an camera and a laser source as hardware. Object classification is done by using this hardware configuration and designed software libraries.