Ökse otu (Viscum album)'nun ve silajının, in-situ ve in-vitro tekniklerle yem ve enerji değerinin ve silaj kalitesinin belirlenmesi belirlenmesi
Determination of feed values and energy with in-situ and in-vitro techniques, silage quality of common mistletoe and its silage
  1. Tez No: 306927
  2. Yazar: FATMA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. B.ZEHRA SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, farklı ağaçlardan alınan ökse otu (Viscum album) nun ve silajının, in-situ parçalanabilirlik ve in-vitro gaz üretim değerinin, enerji değerinin ve silaj kalitesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.İn situ parçalanabilirlikler, in vitro gaz üretimi (İVGÜ) ve parametrelerini belirlemek için 1.5-2 yaşlı ortalama 50 kg canlı ağırlıkta 3 baş rumen kanüllü SakızxKarayaka koçlar kullanılmıştır.Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; armut, söğüt ve ahlat ağaçlarından alınan ökse otlarının ham protein (HP), ham yağ (HY) ve ham kül (HK) içeriği söğüt ökse otunda, diğer gruplardan daha yüksek olmuştur (p0.05).Sonuç olarak, ökse otu, besin madde kompozisyonunun KM, OM ve HP parçalanabilirliğinin ve silaj kalitesinin yüksek olması nedeniyle ruminantlar için alternatif kaba yem kaynağı olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to determine nutrient composition, in-situ degradability, in-vitro gas production, energy value and silage quality of Viscum album and its silage. In situ degradability, gas production (GP) and its parameters were studied by using in-vitro GP technique with ruminally fistulated Sakız x Karayaka rams aged 1.5-2 (40 kg).Crude protein (CP), crude fat (CF) and ash content of misletoe (Viscum album) collected from pear, willow and wild pear trees.Lactobacil and yeast amount were higher than that of the other groubs (P