Ökse otu (Viscum album L.) nun subkritik su ekstraksiyonu ve ultrases destekli ekstraksiyon yöntemleri ile kimyasal kompozisyonunun incelenmesi ve LOX inhibitör aktivitesinin araştırılması
Extraction of bioactive components of Viscum album Lvia subcritical water and ultrasound assisted extraction methods and the investigation of LOX inhibitor activity of the extracts
- Tez No: 797893
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Viscum Album L.(ökse otu) bitkisinden subkritik su ekstraksiyonu (SbkSuE) ve ultrases destekli ekstraksiyon (UDE) yöntemleri kullanılarak ekstraktları hazırlanmış ve bu ekstraktların kimyasal kompozisyonları incelenmiştir. Ayrıca iki farklı ekstraksiyon yöntemi ile hazırlanan ekstraktların LOX enzimini inhibe edebilme aktivitesi incelenmiştir. Viscum Album L. eksrtaktlarıın üç ayrı sınıf moleküllerden oluştuğu saptanmıştır. Bunlar; momeinositol steroisomerleri, çeşitli yağ asiti ve esterleri ve triterpen bileşikleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, various extracts of Viscum Album L. (mistletoe) plant were prepared by using ultrasound-assisted extraction and subcritical water extraction methods then chemical compositions of these extracts were examined. Furthermore,the LOXenzyme inhibition activity of the extracts was examined.Viscum Album L. extracts were consist of three distinct classes of molecules. These molecules are; momeinositol steroisomers, various fatty acids and their esters and triterpene compounds.