Acesülfam-alifatik ve aromatik n-baz ligant bakır komplekslerinin sentezi,spektroskopik, termik ve kromik özellikleri
Synthesis, spectroscopic, thermal and chromotropic properties of aromatic and aliphatic n-base ligand complexes of copper acesulfame
  1. Tez No: 306930
  2. Yazar: PINAR SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İÇBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında amonyak, 4-metilimidazol, 1H-benzotriazol, N-(3-aminopropil)imidazol, 5-amino-1H-tetrazol, 2-benzoilpiridin, 2-aminobenzimidazol, piperazin, 2-aminotiazol ligantı içeren yeni karışık ligantlı bakır(II) acesülfam kompleksleri, ([Cu(acs)2(H2O)2(NH3)2], [Cu(acs)2(H2O)2(NH2(benzimH))2], [Cu(acs)2(H2O)2(Hbta)2].2H2O, [Cu(acs)2(ppz)(H2O)], [Cu2(acs)1,5(5-AT)3(H2O)], [Cu(acs)2(4-meim)2], [Cu(acs)2(bopy)2], [Cu(acs)2(5-meim)4], [Cu(acs)2(api)2], [Cu(acs)2(atz)2]) ve [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] kompleksi sentezlendi. Sentezlenen [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] kompleksi ve karışık ligantlı bakır(II) acesülfam kompleksleri elementel analiz, manyetik duyarlık, UV-Vis. ve FT-IR spektroskopisi ve x-ışını tek kristal kırınım yöntemi ile karakterize edildi. Sentez edilen tüm komplekslerin paramanyetik olduğu bulundu. [Cu2(acs)1,5(5-AT)3(H2O)] kompleksinin antiferromanyetik etki gösterdiği belirlendi.Karışık ligantlı bakır(II) acesülfam komplekslerinin termik davranışları durgun hava atmosferinde eş zamanlı termik analiz teknikleri TG, DTG ve DTA ile çalışıldı. Su içeren komplekslerde ilk bozunma aşamasının dehidrasyon veya deakuasyon olduğu gözlendi. Komplekslerin tümünde son bozunma ürününün CuO olduğu bulundu.Acesülfam ve ikincil ligantların bağlanma şekillerinin belirlenmesi için [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2], [Cu(acs)2(5-meim)4] ve [Cu(acs)2(bopy)2] komplekslerinin kristal yapıları x-ışınları tek kristal kırınım yöntemi ile aydınlatıldı. İmin azotu, karbonil oksijeni, halka oksijeni ve sülfonil oksijenleri gibi verici atomlara sahip olan acesülfamın ligand davranışı belirlendi. Sentezlenen [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] kompleksinde sülfonil oksijeni üzerinden Cu(II) iyonuna koordine olan acesülfamın, [Cu(acs)2(5-meim)4] ve [Cu(acs)2(bopy)2] komplekslerinde karbonil oksijeni üzerinden koordine olduğu belirlendi. Üç kompleksten her biri bozulmuş oktahedral geometriye sahiptir. [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] ve [Cu(acs)2(5-meim)4] komplekslerinin geometrileri tetragonal uzama şeklinde bozulurken [Cu(acs)2(bopy)2] kompleksinin geometrisinin tetragonal yassılaşma şeklinde bozulduğu belirlendi.[Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] kompleksinin solvatokromik davranışı incelendi ve çözücünün alıcı sayısına bağlı olarak solvatokromik özellik gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the novel ([Cu(acs)2(H2O)2(NH3)2], [Cu(acs)2(H2O)2(NH2(benzimH))2], [Cu(acs)2(H2O)2(Hbta)2].2H2O, [Cu(acs)2(api)2], [Cu(acs)2(4-meim)2], [Cu(acs)2(bopy)2], [Cu(acs)2(5-meim)4], [Cu(acs)2(ppz)(H2O)], [Cu2(acs)1,5(5-AT)3(H2O)], [Cu(acs)2(atz)2]) mixed-ligand complexes of copper (II) acesulfamewithammonia,4-methylimidazole, 1H-benzotriazole, N-(3-aminopropyl) imidazole, 5-amino-1H-tetrazole, 2-benzoylpyridine, 2-aminobenzimidazole, piperazine and 2-aminothiazole and [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] complex have been synthesized. The synthesized mixed-ligand acesulfame copper (II) complexes were characterized by elemental analysis, magnetic susceptibility, UV-Vis., IR spectroscopic and single crystal x-ray diffraction method. All the synthesized complexes were found to be paramagnetic. The [Cu2(acs)1,5(5-AT)3(H2O)] complex exhibits antiferromagnetic effect in the solid state.The thermal behaviours of the mixed-ligand acesulfame copper (II) complexes were also studied by simultaneous thermal analysis TG, DTG and DTA techniques in static air atmosphere. The first decomposition stage is dehydration or deaquation in water-containing mixed-ligand acesulfame copper (II) complexes. The final decomposition products of all complexes are found to be CuO.The crystal structures of [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2], [Cu(acs)2(5-meim)4] and [Cu(acs)2(bopy)2] complexes have also been studied to understand bonding of the acesulfame and secondary ligands in these complexes. The coordination behaviour of acesulfame as a ligand which has several potential donor atoms i.e. imino nitrogen, carbonyl oxygen, ring oxygen, sulphonyl oxygens has been determined. While acesulfame coordinates Cu(II) ion with sulphonyl oxygen in [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] complex, it coordinates with carbonyl oxygen in [Cu(acs)2(5-meim)4] and [Cu(acs)2(bopy)2] complexes. Each of three complexes has pseudo-octahedral geometries. While tetragonal elongation was observed in the geometry of [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] and [Cu(acs)2(5-meim)4] complexes, tetragonal compressed was observed in the geometry of [Cu(acs)2(bopy)2].The solvatochromic behaviour of the complex [Cu(acs)2(H2O)2(EtOH)2] was investigated and this complex exhibits solvatochromic property depending on the acceptor number of the solvent.