Acesülfam ve N-/O- verici karışık ligantlı Co(II) komplekslerinin sentezi, yapısı, spektroskopik ve kromik özellikleri
Synthesis, structural, spectroscopic and chromic properties of acesulfame and N-/O- donor mixed the ligand Co(II) complexes
  1. Tez No: 494849
  2. Yazar: ARDA TOLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İÇBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, 4-aminoantipirin, 2-aminobenzimidazol, aminopirazin, 2-amino-4-metil pirimidin ve 4-amino-1,2,4-triazol içeren karışık ligantlı acesülfam kobalt(II) kompleksleri sentezlendi. Sentezlenen kompleksler elementel analiz, manyetik duyarlık, UV-Vis., FT-IR spektroskopisi, ve x-ışınları tek kristal yöntemi ile karakterize edildi. Komplekslerin manyetik duyarlık ölçümlerinden manyetik momentleri hesaplandı ve komplekslerin paramanyetik özellik gösterdiği belirlendi. [Co(H2O)2(4-aap)](acs)2 ve [Co(acs)2(abz)2].CH3CN komplekslerinin kristal yapısı x-ışını tek kristal kırınım yöntemiyle belirlendi. [Co(H2O)2(4-aap)](acs)2 kompleksinde, nötral 4-aminoantipirin ligantının kobalt(II) iyonuna imino azotu ve karbonil oksijeni üzerinden çift dişli koordine olduğu; acesülfamato ligantının koordinasyona katılmayarak tamamlayıcı iyon olarak davrandığı belirlendi. [Co(acs)2(abz)2].CH3CN kompleksinde, acesülfamato ligantı iki farklı koordinasyon davranışı sergilemiştir. Acesülfamato ligantlarından birisi kobalt(II) iyonuna imino azotu üzerinden tek dişli; diğer acesülfamato ligantı ise hem imino azotu hemde karbonil oksijeni üzerinden çift dişli olarak koordine olmuştur. [Co(H2O)2(4-aap)](acs)2 kompleksinin oktahedral, [Co(acs)2(abz)2].CH3CN kompleksin kare piramit geometriye sahip olduğu belirlendi. Sentezlenen komplekslerin termik davranışları eş zamanı termik analiz (TG, DTG ve DTA) teknikleriyle aydınlatıldı. Kristal suyu veya akua ligantı içeren komplekslerde ilk bozunma aşamasının dehidrasyon veya deakuasyon olduğu belirlendi. Kütle kaybı 870-880 °C sıcaklık aralığında tamamlandı ve komplekslerin son bozunma ürününün CoO olduğu bulundu. Sentezlenen komplekslerin kromik özellikleri incelendi. [Co(acs)2(H2O)2(ampyz)2].2H2O kompleksinin termokromik; [Co(acs)2(abz)2].CH3CN kompleksinin solvatokromik; [Co(H2O)2(4-aap)2](acs)2 ve [Co(acs)2(H2O)2(ampym)2].2H2O komplekslerinin hem termokromik hemde solvatokromik özellik gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, mixed ligand acesulfame cobalt (II) complexes containing 4-aminoantipyrine, 2-aminobenzimidazole, aminopyrazine, 2-amino-4-methylpyrimidine and 4-amino-1,2,4-triazole were synthesized. The synthesized complexes were characterized by elemental analysis, magnetic susceptibility, UV-Vis., FT-IR spectroscopy, and x-ray single crystal method. Magnetic moments were calculated from the magnetic susceptibility measurements of the complexes and it was determined that the complexes exhibited paramagnetic properties. The crystal structures of the [Co(H2O)2(4-aap)](acs)2 and [Co(acs)2(abz)2].CH3CN complexes were determined by x-ray single crystal diffraction method. In the [Co(H2O)2(4-aap)](acs)2 complex, the neutral 4-aminoantipyrine ligand is coordinated to the cobalt (II) ion via imino nitrogen and carbonyl oxygen; the acesulfamate ligand behaved as a complementary ion without participating in the coordination. In the [Co(acs)2(abz)2].CH3CN complex, the acesulfamate ligand exhibited two different coordination behaviors. One of the acesulfamate ligand acts as a monodentate ligand by imino nitrogen; while the other acesulfamate ligand is bidentate coordinated to Co(II) by imino nitrogen and the carbonyl oxygen. It was determined that [Co(H2O)2(4-aap)](acs)2 complex is octahedral and [Co(acs)2(abz)2].CH3CN is square pyramid geometry. The thermal behaviors of the synthesized complexes were simultaneously illuminated by thermal analysis techniques (TG, DTG and DTA). At first deacquation and dehydration process take place for the complexes containing crystal water and aqua ligands. The weight loss were completed 870-880 °C range and the final residual were corresponding to CoO. Also chromatic properties of the complexes were investigated. [Co(acs)2(H2O)2(ampyz)2].2H2O complex is thermochromic; [Co(acs)2(abz)2].CH3CN complex is solvatochromic; It has been determined that complexes the [Co(H2O)2(4-aap)2](acs)2 and [Co(acs)2(H2O)2(ampym)2].2H2O exhibit both thermochromic and solvatochromic properties.