Siklobütil ve hidrazon içeren kristallerin yapılarının x-ışını kırınımı ve hesaplamalı yöntemlerle aydınlatılması
The structure determination crystals containing cyclobutane and hydrazone by x-ray diffraction and theoretical methods
  1. Tez No: 306935
  2. Yazar: BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada siklobütan, tiyazol, hidrazon gibi grupları içeren bazı bileşiklerin kristal yapıları tek kristal X-ışını kırınımı ile incelendi. Kapalı formülleri, C22H22N4O3 (I), C30H34N2O2S1 (II), C29H27N3O4S1 (III), şeklinde olan kristaller Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuarında sentezlendi. Kristal verileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuarında STOE IPDS II difraktometresinde toplandı. Kristal yapılar SHELXS-97 programı kullanılarak direkt yöntemler yardımı ile çözüldü ve SHELXL-97 programı kullanılarak en küçük kareler yöntemi ile arıtıldı. Daha sonra, Gaussian 03 programı kullanılarak, HF ve YFT/B3LYP yöntemleriyle geometrik optimizasyon yapıldı. Kristal yapıların geometrik parametreleri ve optimize yapılara ait titreşim frekansları teorik olarak elde edildi ve deneysel sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, crystal structures of some compounds containing cyclobutane, thiazole, hydrazone have been by X-ray diffraction method. The crystals of C22H22N4O3 (I), C30H34N2O2S1 (II), C29H27N3O4S1 (III) were synthesized in Organic Chemistry Laboratory of Chemistry Department in Firat Universty. Crystal data were collected on a STOE IPDS II diffractometer in Crystallography Laborator of Physics Department in Ondokuz Mayis University. Crystal structures have been solved by direct methods with the program SHELXS-97 and refined by using least squares refinement with the program SHELXL-97. Then, with Gaussian 03 software, geometric optimization was performed by HF and YFT/B3LYP methods. Geometric parameters of crystal structures and vibrational frequencies for optimized molecular structures have been obtained theoretically and compared with X-ray results.