Piperidin, hidrazon, triazol ve piridin içeren tek kristal yapıların x-ışını kırınımı ve teorik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of the single crystal structures including piperidine, hydrazone, triazole and pyridine by x-ray diffraction and theoretical methods
- Tez No: 553968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında 2-(4-Etil-5-piridin-4-yl-4H-[1,2,4] triazol-3-ylsulfanil)-1-(3-metil-3-fenil-siklobütil)-etanon (C22H24N4OS) ve (E)-1-(2-(3-mesitil-3-metilsiklobütil)-2-(2-fenilhidrazono)etil)piperidin (C27H37N3) tek kristalleri sentezlenmiş olup, X-ışını kırınımı yöntemi kullanılarak kristal yapıları aydınlatılmış, moleküler yapıları ise IR, 1H-NMR ve 13C-NMR gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Deneysel çalışmalara ilaveten, moleküler yapıların geometrik optimizasyonları, moleküler elektrostatik potansiyel haritaları, Fukui fonksiyonları, IR ve UV-vis spektroskopik özellikleri, termodinamik parametreleri, moleküler yapıların elektronik özellikleri ve adenin, guanin, sitozin ve timin gibi DNA bazları ile etkileşimleri hesaplamalı kimya yöntemlerinden Hartree-Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT) kullanılarak, B3LYP ve B3PW91 baz fonksiyonları ve 6–311G ve 6–311G(d, p) baz setleri kullanılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 2- (4-ethyl-5-pyridin-4-yl-4H- [1,2,4] triazol-3-ylsulfanyl)-1-(3-methyl-3-phenyl-cyclobutyl)-ethanone (C22H24N4OS) and (E)-1-(2-(3-mesityl-3-methylcyclobutyl)-2-(2-phenylhydrazono)ethyl)piperidine (C27H37N3) single crystals were synthesized and crystallized by using the X-ray diffraction method, molecular structures were characterized by spectroscopic methods such as IR, 1H-NMR and 13C-NMR. In addition to experimental studies, the geometric optimizations, molecular electrostatic potential maps, Fukui functions, IR and UV-vis spectroscopic properties, the thermodynamic parameters, the electronic properties, and interactions with DNA bases such as adenine, guanine, cytosine and thymine of the molecular structures are investigated by using Hartree-Fock (HF) and Density Functional Theory (DFT), B3LYP and B3PW91 the basis functions with 6–311G and 6–311G (d, p) basis sets from the computational chemistry methods.