Elektronegatif gaz katkılı plazma jetlerde monokromotizasyon etkisinin incelenmesi
Investigation of monochromatization effect on elektronegative gas doped plasma jets
  1. Tez No: 306979
  2. Yazar: HALİL SOYAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. İLKER CENİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, farklı gaz ve gaz karışımları için elde edilmiş olan plazma jetlerin optik emisyon spektrumları üzerindeki Monokromatizasyon etkisi hesaplamaları yapılmıştır. Gaz karışımı olarak elektropozitif gazlardan argon veya neon gazına elektronegatif gazlardan H2 veya O2 ilavesiyle üretilmiş olan plazma jetlerin spektral değişimi üzerinde Monokromatizasyon etkisi ( M ? etkisi ) görülmüş ve buradan M ? etkisi değerini hesaplanarak değişimi incelenmiştir. M ? etkisi durumunda argon ve neon gazının kendine özgü çizgilerinin şiddetinin değişimi iyon ? iyon yeniden birleşme hipotezinin devamlılığını sağlamıştır. Kaydedilen spektrumlar üzerinden M ? etkisi değerinin basınca göre değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, monochromatization effect calculations on optic emission spectra of plasma jets for different gases and gas mixtures are done. Monochromatization effect (M-effect) is observed on spectral changes of plasma jets that are produced from gas mixture by adding electronegative H2 or O2 gases to electropositive argon and neon gases. By using this, M-effect value is calculated and its change is investigated. In case of M-effect, the changes in the typical lines intensity of argon and neon gases provide continuity of ion-ion re-combination hypothesis. The change of M-effect value with pressure is investigated via recorded spectra.