Al-2024 alüminyum sacın inkremental şekilendirilebilirliğinin incelenmesi
Experimental investigation of incrementel forming of aluminium sheet Al-2024
- Tez No: 306978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER GAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Artışlı şekillendirme, CAD/CAM programlarıyla oluşturulan takım yolu boyunca kesici olmayan bir takım ile sac metallerin plastik deformasyona maruz bırakılarak şekillendirilmesinde kullanılan yeni ve esnek bir yöntemdir. Bu yöntem ile küçük ve orta hacimdeki çeşitli parçalar kalıpsız olarak düşük maliyette elde edilebilmektedir. Bu çalışmada, CNC dik işleme tezgâhında negatif artışlı şekillendirme ile elips şeklinde şekilendirilen Etial 2024 ?O QQ-A 250/A sac metalin yırtılmadan şekillendirilebilir maksimum eğim açısı ve elde edilen şekillendirilmiş metalin et kalınlık değerleri deneysel olarak incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre, şekillendirilebilir maksimum eğim açısı ?max = 610 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Incremental forming is an innovative and flexible process forming in which sheet metal is plastically deformed by a small tool through tool path occurred by CAD/CAM program. Small and medium volume complex parts can be produced by dieless forming inexpensively using this method. In this study, maximum forming angle in truncated elips geometry formed from Al 2024 ?O QQ-A 250/A sheet metal without fracturing has been experimentally investigated. Also, wall thickness variations of the formed metal have been measured. The experimental studies were carried out on CNC vertical milling machine by using negative incremental forming. According to the experimental results, maximum forming angle has been obtained as ?max = 61o.