Kalsiyum, baryum, bakır ve kurşun volframat tuzlarının sulu çözeltilerdeki mikroelektroforetik davranımları
- Tez No: 8555
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEVFİK UTİNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
I V ÖZ.Sulu er tamda kimyasal çöktürme ile yapay olarak hazırlanmış CaW04, BaWO,, PbWO, ve yapısı kesin olarak belirlenememiş bir bakır volframat fazının mikroeleklroforetik (m. e. f.) davranışları da kendi potansiyel belirleyen iyonlarının çeşitli derişimlerinde; CaWC ve aynı yöntem ile hazırlanmış WO'H20 fazının m. e. f. davranımları da kalsiyum, baryum, magnezyum, bakır ve kurşun iyonlarının çeşitli derişimlerinde, sulu çözeltilerde ve 2 < pH < 10 aralığında incelenmiştir. W03'H20 fazının m. e. f. davranı mının, pH değerinin artması ile artarak elektronegatif olduğu, artış hı zının ise düşük pH değerlerinde yüksek, nötür ve bazik pH bölgesinde ise daha yavaş olduğu bulunmuştur. Potansiyel belirleyen iyon olsun ya da olmasın toprak alkali metallerinin iyonları sulu çözeltilerde MOH türü hidroksi karmaşık türünün oluşması ya da hidroksit fazının çökelmesi için gerekli olan yüksek pH değerlerine çıkılmadıkça volframat fazlarının m. e. f. davranı mını elek tronegatiften elektropozitife deği şti rememektedir. Amf öteri k hidroksit ler oluşturan kurşun ve bakır gibi elementler i se 3 < pH < 8 gibi nötüre daha yakın çözelti pH değerlerinde, oluşturdukları M0H+ tür lerinin yüzesoğurulması yada, anal i ti k derişimlerinin arttırılması durumunda arayüzey üzerine metal hidroksit fazlarının çökelmesi ile, alt ta kalan volframat fazının davranımını maskeleyebilmekte ve bu durum özel likle yaşlanma ile daha açıkca fark edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Mi croelectrophoreti c (m. e. p. ) behaviours of CaWO, BaWO, PbW04 and a structurally ill-defined copper wolframate, all of whi ch have been prepared synthetically by precipitation in aqueous niedi a, have been investigated in presence of the various concentrations of their own potential determining ions, in addition to those of CaWO^ and W03*H20, a synthetic phase prepared by the same procedure, in presence of the various concentrations of calcium, bari urn, magnesium, copper and lead ions in aqueous solutions in the range of 2 < pH < 10. The m. e. p. behaviour of W03-H20 has been found to become increasingly more electronegative with i neresi ng pH, the rate of change being fast at 1 ow pH range and slower at neutral and basic pH' s. Whether they are potential determining or not, alkaline earth metal ions could not change the sign of m. e. p. behaviour of wolframate phases from electronegative to electropositive, unless the pH of the aqueous solutions were so high to form MOH type hydroxy complex ions in aqueous solutions or to preci pi tade thei r hydroxides. Elements such as lead and copper, which form amphoteric hydroxides, altered the m. e. p. behaviour of wolframate phases either by the adsorption of their M0H+ type aqueous hydroxy complexes or by actually nucleating and precipitating the hydroxide phases onto the wol framate/ aqueous solution interfaces at a more neutral pH range of 3-8, a behaviour which is better discerned by aging of the solid phases in mother solutions.