Homotopi analiz metodu' nun farklı tipte diferansiyel denklemlere uygulanışı ve adomian decomposıtıon metodu, dıferansıyel transform metodu ile karşılaştırılması
Implementation to the different differential equations of homotopy analysis and comparison with differential transformed, adomian decomposition method
  1. Tez No: 306985
  2. Yazar: ŞEYMA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET BİLDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; ?Homotopi Analiz Metodu?, ?Differential Transformed Metot (DTM)? ve ?Adomian Decomposition Metot (ADM)? ile bazı lineer ve nonlineer problemlerin çözümlerini elde etmek ve çözümlerin tam çözümlerle karşılaştırmasını yapmaktır. Bu çalışmada homotopi kavramı kısaca verilmiş, Homotopi Analiz metodu tanıtılmış, bu metotla ilgili bazı teoremler yanında, DTM ve ADM hakkında teorik bilgilere de yer verilmiştir. Daha sonra ise örnek olarak lineer olmayan bazı denklemler ele alınmış, bu denklemlerin Homotopi Analiz metodu, DTM ve ADM ile çözümleri yapılarak bulunan çözümlerin tam çözüme yakınsaklıkları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of Homotopy Analysis Method (HAM), 'Transformed Differential Method (DTM)' and 'Adomian Decomposition Method (ADM)' are introduced. Furthermore some non-lineer problems are handled and the solutions of these problems are given using by HAM, DTM, ADM methods and the convergence of the solution is shown to the exact solution. Additionaly, the three methods are compared and it is observed that the HAM is more-less efficient and effective than the ADM and DTM in according to the exact solution. In the end, some of the numerical solution of two examples are presented and the results are shown in tables and figures.