Elastik şerit için sürtünmeli kontakt problemin bir asimptotik çözümü
An asymptotic solution of frictional contact problem for elastic strip
  1. Tez No: 306984
  2. Yazar: İLKE ALTINPULLUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN YUSUFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tez çalışmasında rijit bir panç ile bastırılan h kalınlıklı, homojen, izotrop ve elastik bir şerit için sürtünmeli bir kontakt problem ele alınmıştır.Tez çalışması üç bölüm, sonuç ve kaynak kısmından oluşmaktadır.Birinci bölümde, günümüze kadar yapılmış olan kontakt problemler ve singüler integral denklemlerin çözümüne ait bazı kayda değer çalışmaların özetleri sunulmuştur.İkinci bölümde, bir kontakt problem tanımlanmış, gerekli sınır şartları ve elastisite teorisi denklemleri kullanılarak bir integral denklem elde edilmiştir. Söz konusu integral denklem kalın şeritler için seri yöntemi kullanılarak çözülmüştür.Üçüncü bölümde, parabolik şekle sahip bir panç ile homojen, izotrop elastik şeridin etkileşiminden ortaya çıkan basıncın ve gerilme momentinin bağıl kalınlığa bağlı ifadesi bulunmuş ve temas bölgesinin uzunluğunun belirlenmesi için bir ardışık yaklaşımlar tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the frictional contact problem for an elastic strip under a rigid punch is considered. The rigid punch is applied to top surface of isotropic and homogenous strip with thickness h.This study consists of three chapters with results and references sections.In chapter 1, from past to present some studies on the contact problems and singular integral equations are mentioned.In chapter 2, contact problem is defined and corresponding integral equation is obtained with appropriate boundary value conditions and governing equations of elasticity theory. The resulting equation is solved by using series method for a relatively large thickness of strip.In chapter 3, the pressure caused by the interaction of paraboloid punch and isotrop strip, is calculated in terms of relative thickness. Besides, the momentum of resulting contact tention is also formulated in terms of relative thickness and it is used iterative methods to determine the length of the contact region.