Gecikmeli diferansiyel denklemlerin farklı tipte nümerik çözümleri
Different types of delay different equations numerical solutions
  1. Tez No: 306986
  2. Yazar: MERYEM AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET BİLDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Üç bölümden oluşan bu çalışmada genel olarak gecikmeli diferansiyel denklemlerin nümerik çözümleri üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde gecikmeli diferansiyel denklemler tanıtılmaya çalışılmış ve gecikmeli diferansiyel denklemlerin modellenmesine, kullanım alanlarına yer verilmiştir.İkinci bölümde ise gecikmeli diferansiyel denklem sistemlerinin çözümü için bazı tanım ve teoremler verilerek Lambert Fonksiyonu yardımıyla çözüm yapılmıştır.Üçüncü bölümde Adomian ve Diferansiyel Transform Metodu kullanılarak, bu metotlar yardımıyla gecikmeli diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümleri bulunmuştur. Ayrıca Euler Metodu kullanılarak, Açık Euler Metodu ile de gecikmeli diferansiyel denklemlerin kararlılık analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis forms threee parts which contains generally delay differential equation.In the First part, the fundamental definition of delay differential equation is presented and it is placed with modelling concerning about this differential equation and also using area related about it.In the Second part, some definiton and theorems are given in order to solve the system of delay differential equation and the solution of this system of the differential equation is tried to obtain using by the Lambert Function.In the Third part, the approximate solution of the delay differential equation is obtained by using of the Adomian and Differential Transform Method. Additionally the stability analysis of the delay differential equation is made by means of the Euler and Explicit Euler Methods