Seawater effect on behaviors of impact and axial compression-after impact of composite pipes
Kompozit boruların darbe ve darbe sonrası eksenel bası davranışına deniz suyu etkisi
- Tez No: 307085
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik ve Mukavemet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, dört farklı çap ve yaklaşık 1,75 mm et kalınlığına sahip kompozit borularda deniz suyunun darbe davranışına ve darbe sonrası bası mukavemetine etkisini incelemektir. Cam/epoksi borular, [±55o]3 fiber oryantasyonuna sahip olup filament sarma işlemiyle üretilmiştir.Deney numuneleri kuru, 3, 6, 9 ve 12 ay deniz suyunda bekletildikten sonra Fractovis Plus darbe test cihazı kullanılarak oda sıcaklığında 15J, 20J ve 25J darbe enerjilerinde darbe testlerine maruz bırakılmıştır. Darbe testlerinin akabinde, temas kuvveti-zaman, temas kuvveti-çökme, temas kuvveti-deniz suyunda bekletilme süresi, absorbe edilen enerji-deniz suyunda bekletilme süresi, maksimum çökme-deniz suyunda bekletilme süresi ve temas süresi-deniz suyunda bekletilme süresi üç farklı darbe enerjisi için oluşturulmuştur.Bunun yanı sıra darbe öncesi ve darbe sonrası eksenel bası testleri Universal Shimazdu AG-X test cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Testlerden sonra bası mukavemeti-deniz suyunda bekletilme süresi grafikleri elde edilmiştir. Sonuç olarak kompozit boruların darbe davranışı ve bası mukavemeti üzerine deniz suyunun önemli etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to investigate the effect of the seawater on impact behavior and axial compression after impact strength of the composite pipes having four different diameters and approximately 1.75 mm wall thickness. E-Glass/epoxy pipes with [±55o]3 orientation were fabricated using filament winding process.Specimens, dry and immersed in seawater for 3-, 6-, 9-, and 12-month, were subjected to transverse impact having 15J, 20J, and 25J energies, using instrumented Fractovis Plus impact testing machine at the room temperature. Following, variation of contact force versus time, contact force versus deflection, contact force versus seawater immersion time, absorbed energy versus seawater immersion time, maximum deflection versus seawater immersion time, and contact time versus seawater immersion time for above impact energies are driven.Also, the axial compression after impact tests was carried out by using Universal Shimazdu AG-X testing machine and the compressive strength versus seawater immersion time diagrams is driven. Results show that the seawater has significant effects on transverse impact behavior and the compressive strength of the composite pipes.