Betonarme çerçeve tipi yapılarda burulma düzensizliğinin doğrusal olmayan statik artımsal itme analiz yöntemleri ile incelenmesi.
Investigation of torsional irregularity in reinforced concrete frame structures by using nonlinear static procedures.
  1. Tez No: 307086
  2. Yazar: ÖZGÜR GELMEDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZAFER ALKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmada, betonarme çerçeve taşıyıcı sisteme sahip yapıların burulma düzensizliği katsayıları, doğrusal elastik ve doğrusal olmayan statik artımsal itme analiz yöntemleri ile hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Araştırmada yapısal model olarak farklı kat sayısı (1, 2, 5, 8), açıklık sayısı (3, 4, 5, 6, 7, 8) ve ek dışmerkezliğe (% 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30) sahip 168 adet bina ele alınmıştır. Doğrusal elastik hesaplamalar STA4-CAD programında mod birleştirme yöntemi ile yapılmıştır. Doğrusal olmayan artımsal statik itme analizlerinde ise birinci mod şekli ile orantılı ve uniform yük dağılımlarının kullanıldığı iki adet tek modlu ve bir adet çok modlu (modifiye modal itme analizi - MMPA) olmak üzere üç farklı yöntem kullanılmıştır. Doğrusal olmayan çözümlemelerde SAP2000 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, torsional irregularty coefficients of reinforced concrete frame structures have been calculated with both a linear elastic dynamic analysis and nonlinear static procedures and comparatively investigated. 168 number of buildings which have different story numbers (1, 2, 5, 8), numbers of bay (3, 4, 5, 6, 7, 8) and eccentricity (% 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30) have been choosen as structural models. STA4-CAD structural analysis program has been used for the linear elastic dynamic analysis. Two constant lateral load patterns, proportional to the shape of the fundamental mode of vibration of the structure and uniform, have been preferred for the single-mode nonlinear static analysis. At the same time to take into account of higher modes contribution of the torsional effects, Modifiye Modal Pushover Analysis procedure have been used for the multi-mode nonlinear static analysis SAP2000 package program have been used for the nonlinear static procedures.