Yapı yönetiminde coğrafi bilgi sistemleri (CBS)'nin kullanılması
Use of geographic information system (GİS) in construction management
- Tez No: 307133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Proje ve yapım yönetimi; şantiyede eşzamanlı ve ardışık olarak yürütülen proje aşamalarının planlanmasını, analizini, koordinasyonunu ve kontrolünü kapsamaktadır. Proje ve yapım yönetiminin öncelikli hedefleri yeterli iş gücü, uygun malzeme ve kaynak seçimiyle yapım maliyetlerinin ve zaman kaybının en aza indirilmesidir. Bu hedeflere ulaşılabilmesi yapım aşamaları boyunca bireyler ve birimler arası doğru, güncel ve sürekli bilgi akışıyla mümkündür. Yapı projelerinin yönetim sürecinde bilgi teknolojilerinden yararlanılmaması ve pratikte kullanılabilecek etkili araçların yetersiz olması yapım yönetiminin başlıca sorunlarıdır. Gelişen teknolojinin önemli bir parçası olan Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), yapım yönetiminde geniş bir araştırma ve uygulama alanına sahiptir. Ancak ülkemizde CBS'nin yapım yönetimi için önemi henüz kavranamamıştır. Bu çalışmada, yapım yönetiminde CBS'nin kullanım olanakları araştırılmış ve CBS tabanlı bir yapı yönetim sistemi önerilmiştir. Çalışmanın amacı proje verilerin tek ortamda bütünleştirilmesini sağlayan bir sistemin geliştirilmesidir. Şantiye çalışmalarını ve bilgisayar tabanlı uygulamaları kapsayan sistemin inşasında 3 boyutlu (3B) görselleştirme, Critical Path Method (CPM) tabanlı iş programının hazırlanması, metraj ve yaklaşık maliyet hesabı, ilişkisel veritabanı tasarımı ve veri entegrasyonu çalışma yöntemleri olarak belirlenmiştir. Geliştirilen kullanıcı arabirimi sayesinde yapı projelerindeki görsel ve özniteliksel verilerin bütünleştirilmesini sağlayan sistem CBS Tabanlı Yapı Yönetim Sistemi (CBS-YYS) olarak adlandırılmıştır. Sistemin uygulamaları Eskişehir'de inşası devam eden konut tipi betonarme bir yapıda gerçekleştirilmiştir. CBS-YYS, tüm proje verilerinin tek ortamda kontrol edilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca 3B görselleştirme sayesinde proje ilerlemelerinin yöneticiler tarafından daha iyi anlaşılmasına, olası gecikmelerin daha hızlı gözlemlenerek gerekli önlemlerin alınmasına olanak sunmaktadır. Böylece proje süresini etkileyecek aksaklıklar ve bunlara bağlı ek maliyetler en aza indirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Project and construction management covers the planning, analysis, coordination and control of synchronous and sequential project stages. The primary goals of project and construction management are to minimize construction costs and time loss through appropriate material and source selections. The achievement of these goals depends on the correct, current and constant flow of information between individuals and units throughout the stages of construction. The foremost issues faced by construction management are the disuse of information technologies and the insufficiencies of applicable and effective tools in the management process. Geographic Information System (GIS) are an important aspect of developing technology in the field. GIS has a wide field of application and research in construction management, however, its importance has yet to be perceived in Turkey. This study researches the usage possibilities of GIS in construction management in Turkey and accordingly proposes a GIS based construction management system. The purpose of this study is to develop a system that allows for the consolidation of project data to a single environment. During the development of this system, which covers both construction site practices and computer based applications, 3D visualization, preparation of a Critical Path Method (CPM) based work program, quantity and approximate cost, relational database design, and data integration were determined as operational modes. The user interface developed allows for the unification of visual and attribute data and the system as a whole has been named GIS Based Construction Management System (GIS-CMS). The system was implemented in a continuing residential reinforced concrete construction in Eskisehir. GIS-CMS allowed for all project data to be controlled in a single environment. Additionally, the 3D visualization functionality allowed project managers to better understand project development, and possible delays were quickly observed thereby providing the opportunity for necessary precautions. Thus faults and associated additional costs can and have been minimized through the use of the GIS-CMS system developed within the scope of this research.