Bazı klon anaçlarına aşılı kayısı çeşitlerinde aşı kaynaşmasının anatomik - histolojik olarak incelenmesi ve fidan gelişimlerinin belirlenmesi
An anatomical and histological investigation on graft formation of some apricot varieties grafted on some clonal rootstocks and determination of nurcery trees performances
- Tez No: 307132
- Danışmanlar: PROF. DR. F. EKMEL TEKİNTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırma 2006-2009 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü ve İzmir ili Ödemiş ilçesi Konaklı beldesinde yürütülmüştür. Bazı Prunus spp. klon anaçları üzerine aşılı bazı kayısı çeşitlerinde, uyuşma durumlarının incelenmesi ve fidan gelişim performanslarının belirlenmesinin amaçlandığı bu çalışma da, Cadaman, GN 15, Myrobolan 29C, GF 677, Pixy ve kontrol olarak Çöğür anaçları ile Tokaloğlu, Precoce de Tyrinthe ve Ninfa kayısı çeşitleri kullanılmıştır. Aşı kaynaşmalarının seyri aşılamadan 14, 21, 28, 60 ve 180 gün sonraki kesitlerde incelenmiş, anaç çeşit kombinasyonlarında morfolojik gelişimlerde 3 yıl boyunca izlenmiştir. Tüm kombinasyonlarda aşı kaynaşması gelişiminin tüm dönemler boyunca önemli bir farklılık göstermediği, kallus dokusu oluşumu, yeni kambiyum farklılaşması ve yeni kambiyumun anaç kambiyumu ile birleşme safhaları benzer bir biçimde gerçekleşmiştir. Pixy anacına aşılı çeşitlerin biraz daha zayıf aşı kaynaşma süreci gösterdikleri, ancak uyuşmazlık açısından diğer kombinasyonlardan farklı bir durum ortaya koymadıkları belirlenmiştir. Kombinasyonların morfolojik gelişimlerine göre, Tokaloğlu çeşidi en iyi gelişimi Myrobolan 29C ve GF 677 anaçları üzerine aşılandığında göstermiştir. Precoce de Tyrinthe çeşidinin morfolojik gelişimi için en iyi anaçlar GN 15 ve Myrobolan 29C anaçları olmuştur. GN 15 ve Myrobolan 29C anaçları Ninfa çeşidi için morfolojik gelişimde en iyi sonuçları vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out at Horticulture Department of Adnan Menderes University and Odemis district of İzmir, between 2006-2009. In this study which had been aimed to determine the garft ability and anatomical development of graft compatibility of some apricot varieties grafted on some clonal Prunus rootstocks and the determination of their nurcery trees performances. In this study, had been used Cadaman, GN 15, Myrobolan 29C, GF 677, Pixy, Apricot seedling (for control) and Tokaloğlu, Precoce de Tyrinthe, Ninfa apricot varieties.The progress of graft compatibility at the sections of graft unions were observed to take on the 14, 21, 28, 60 and 180 days after the budding and also were observed the morpohological development of all varieties and rootstock combinations during three years. The cambial differentation occurs after a callus bridge is formed between the stock and scion . The graft union and the development is found satisfactory. But, the varieties were grafted on Pixy rootstock, had determined that the slower graft development than the other combinations. According to morphological development of the graft combinations, Tokaloğlu variety has been shown the better development when was grafted on Myrobolan 29C and GF 677 rootstocks. GN 15 and Myrobolan 29C rootstocks were the better rootstock for morphological development of Precoce de Tyrinthe varietiy. GN 15 and Myrobolan 29C rootstocks also given the better results of morphological development for Ninfa variety.