Acoustical analysis and taxonomy of performance halls in Early Republican Period in Ankara: Resim Heykel Müzesi, Küçük Tiyatro and Opera
Erken Cumhuriyet Dönemi'nde Ankara'da yapılan performans salonlarının akustik analizi ve sınıflandırılması: Resim Heykel Müzesi, Küçük Tiyatro ve Opera
- Tez No: 307140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkiye?de Erken Cumriyet Dönemi performans salonlarının tasarımını anlayabilmek için kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Performans salonu tasarımında önemli bir parametre olan Akustik, konuya değerli katkı sağlaması amacıyla bu çalışmada ele alınmıştır. Bahsi geçen dönemin üç öncüsü olan Resim Heykel Müzesi, Küçük Tiyatro ve Opera Binası salonlarıyla örnek durum çalışmaları yürütülmüştür. Erken Cumhuriyet Dönemi?nde Ankara'da bulunan salonların akustik tasarımı, bu salonlarla benzerlik gösterebilecek Avrupa?daki performans salonlarının tasarımlarıyla paralel olarak çalışılmıştır. Örnek salonların detaylı üç boyutlu mimari ve akustik modelleri üretilmiş ve elde edilen akustik veriler dünyadaki başarılı salonların verileriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comprehensive studies are required to understand the design of the performance halls in Turkish Early Republican Period. Acoustics, a significant parameter in performance hall design, has been chosen to contribute the studies. Three pioneers of the period, Resim Heykel Museum, Küçük Theatre and Opera Halls, are chosen as cases. The acoustical qualities of performance halls of Turkish Early Republican period in Ankara is studied in parallel to the acoustical design of performance halls in Europe which may reveal similarities in case halls. Detailed 3-D models of the halls for acoustical simulations based on the original design data have been prepared and results are to be compared with acoustically recognized halls in the world.