Acoustical analysis and evaluation of cultural centers at Gaziantep University
Gaziantep Üniversitesi'ndeki kültür merkezlerinin akustik analizi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 490093
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER OLĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mimarlık, Physics and Physics Engineering, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en eski kültür merkezlerinden birisi olan Gaziantep, tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmıştır. Sahip olduğu bu kültürel faaliyetlerin icra edildiği en önemli merkezleri olan Gaziantep Üniversitesi Oditoryumu ve Atatürk Kültür Merkezi'nin mevcut akustik performans analizi bu tezin temel amacıdır. Her iki salon da çok amaçlı olarak kullanılan salonlar olmasına rağmen, hacimde değişken paneller bulunmamaktadır. Bu kapsamda, değerlendirmeler hacim akustiğinde baz alınan başlıca öznel ve nesnel parametrelerin çerçevesinde yapılmıştır. Elde edilen akustik parametrelerin ölçümlerin doğruluğu için ODEON akustik analiz programında elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar çok amaçlı olarak kullanılan salonların hacim akustiği kriterleri çerçevesinde analiz edilerek her iki salonunun akustik performansını iyileştirmek için birtakım önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Gaziantep, one of the oldest cultural centers in the Southeastern Anatolia Region, is located on the historical Silk Road. The main objective of this thesis is the analysis of current acoustical performance of Gaziantep University Auditorium and Atatürk Cultural Center which are the most important centers of these cultural activities to carry out. Despite the fact that both salons are used as multipurpose halls, there are no variable panels (or any acoustic solution) in volume. In this context, the assessments were made on the basis of subjective and subjective parameters based on room acoustics. The measurements of the obtained acoustic parameters were compared with the results obtained in the ODEON acoustic analysis program for accuracy. The results were analyzed on the basis of the room acoustic criterion of multipurpose halls, and some suggestions were made to improve the acoustical performance of both halls.