Acoustical analysis and evaluation of some culture and art centers in Gaziantep
Gaziantep'teki bazı kültür ve sanat merkezlerinin akustik analizi ve değerlendirmesi
  1. Tez No: 795123
  2. Yazar: MEHMET UNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER OLĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Son yıllarda akustiğin alt bileşenlerinden biri olan oda akustiği, kültür veya sanat merkezlerinde ve oditoryumlarda her dinleyici için iyi işitme koşullarını belirleme ve yüksek konuşma anlaşılırlığı ve müzik ve bileşenlerinin net algılanmasını sağlama yeteneği nedeniyle araştırmacılar arasında büyük ilgi görmüştür. Bu nedenle, karşılık gelen akustik kusurları önlemek için akustik koşullar dikkate alınmalıdır. Bu tezin temel amacı, RT, EDT, BR, TR, C80, D50, STI ve Arka Plan Gürültü değerleri gibi nesnel parametreler kullanılarak Gaziantep'teki bazı seçilmiş büyük kültür ve sanat merkezlerinin akustik performanslarının genel bir değerlendirmesini yapmaktır. Seçilen merkezler Şehitkamil Kültür Merkezi, Şehitkamil Sanat Merkezi ve Şehitkamil Düğün Salonu'dur. Kültür ve sanat merkezlerinde seyirci alanının objektif akustik performansı, ses seviyesi ölçer veya bilgisayar programları ile elde edilen ölçülen parametreye bağlıdır. Seçilen kültür ve sanat merkezleri, ODEON hacim akustiği yazılımı kullanılarak simüle edilecek ve analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, room acoustics, one of the subcomponents of acoustics, has received great attention among researchers for its ability to specify good hearing conditions for each audience and to ensure high speech intelligibility and clear perception of music and its components in cultural or art centers and auditoriums. Therefore, acoustical conditions should be taken into account to prevent corresponding acoustical defects. The main objective of this thesis is to perform a general evaluation of the acoustical performance of some selected major culture and art centers in Gaziantep using objective parameters such as RT, EDT, BR, TR, Ts, C80, D50, STI, and Background Noise values. The selected centers are the Şehitkamil Culture Center, Şehitkamil Art Center, and Şehitkamil Wedding Hall. The objective acoustical performance of the audience area in culture and art centers depends on the measured parameter obtained by sound level meter or computer programs. The selected culture and art centers will be simulated and analyzed using the ODEON room acoustics software.