Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda fibrinojen düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Fibrinogen Levels in Patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS)
  1. Tez No: 307155
  2. Yazar: EZGİ DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R.OKTAY GÖZÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS); uyku boyunca tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonu ile karakterize, intermittant arteriyel oksijen desaturasyonu ve solunum eforunda artışla ilişkili bir sendromdur. OUAS hastalarında vasküler hastalık riski artmıştır. OUAS'lı hastalarda kardiyovasküler hastalık gelişimine ait kesin mekanizma bilinmemektedir. Fibrinojen normal plazmanın ana bileşenidir. Akut faz reaktanıdır ve fibrinojen düzeyleri inflamatuar yanıtın bir parçası olarak yükselir. Fibrinojenin koroner arter hastalığı ve inme için bağımsız risk faktörü olduğu gösterilmiştir.Bu çalışmada amacımız, OUAS ve kontrol grubunda plazma fibrinojen düzeylerini karşılaştırmaktı.Yeni tanı almış 50 orta ve ağır OUAS olgusu ile 33 nonapneik kontrol olgu çalışmaya alındı. Tüm hastalara tam polisomnografi yapıldı. Kan örnekleri, uyku çalışmasının ardından sabah 8.00-9.00 saatleri arasında alındı. Fibrinojen düzeyleri Clauss metodu ile ölçüldü (multifibren U kiti ile). Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, sigara alışkanlığı açısından fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome characterised by repeated episodes of upper airway obstruction during sleep, associated with increasing respiratory efforts, intermittent arterial oxygen desaturation. Risk of vascular disorders is increased at OSAS patients. The exact mechanism of development of vascular disease in patients with OSAS remains to be unknown. Fibrinogen is a major constituent of normal plasma. Fibrinogen is an acute phase reactant, with increasing levels as part of the of the acute inflammatory response. Fibrinogen has been shown to be an independent risk factor for coroner heart disease and stroke.Our aim was to study to compare plasma fibrinogen levels between OSAS and control groups.Fifty patients with newly diagnosed moderate and severe OSAS and 33 nonapneic control subjects were enrolled in this study. Full polysomnography was performed in all patients. Blood samples were drawn between 8:00 AM and 9:00 AM after the sleep study. Fibrinogen levels were analyzed with Clauss method (Multifibren U kit). There were no significant differences in age, gender, smoking habit between the two groups.