Ağır obstrüktif uyku apne sendromu tanısı alan erkek olgularda serum adropin ve PCSK9 düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum adropin and PCSK9 levels in male patients diagnosed with severe obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 684898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Obstrüktif uyku apne sendromu, uyku sırasında tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonu ile karakterize bir sendromdur ve bu hastalarda kardiyovasküler mortalite ve morbidite oldukça yüksektir. Adropin, kardiyovasküler ve metabolik dengede düzenleyici bir hormondur. Biz obstrüktif uyku apne sendromunda serum adropin düzeylerini ve kronik intermitan hipoksiye bağlı lipit metabolizmasındaki değişiklikleri serum proprotein konvertaz subtilisin/kexin type9 düzeyleri aracılığıyla araştırdık. Gereç ve Yöntem: Mart 2019-Ağustos 2020 tarihleri arasında uyku laboratuvarında polisomnografi yapılan erkek hastalar (N=80) çalışmaya dahil edildi. Ağır hastalığı olan (Apne-Hipopne İndeksi >30) 48 vaka ve kontrol grubundaki (Apne-Hipopne İndeksi
Özet (Çeviri)
Aim: Obstructive sleep apnea syndrome is a syndrome characterized by recurrent upper airway obstruction during sleep, and cardiovascular mortality and morbidity is quite high in those patients. Adropin is a regulatory hormone in cardiovascular and metabolic balance. We investigated serum adropin levels and the changes in lipid metabolism as a result of chronic intermittent hypoxia in obstructive sleep apnea syndrome via serum proprotein convertase subtilisin/kexin type9 levels. Materials and Methods: Male patients (N=80) who underwent polysomnography in the sleep laboratory between March 2019 and August 2020 were included the study. Forty-eight cases with severe disease (Apnea-Hypopnea Index >30) and 32 cases in the control group (Apnea-Hypopnea Index