Obstrüktif uyku apnesi sendromu tromboembolizm ilişkisi
Obstructive sleep apnea syndrome and thromboembolism relationship
  1. Tez No: 838172
  2. Yazar: ADNAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT, DOÇ. DR. ZAFER HASAN ALİ SAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız OSUS tanılı hastalarda Hemogram, Biyokimya, Kan gazı, Sedimantasyon, PT, APTT, C-reaktif protein(CRP), Fibrinojen, D-dimer, Trombofili paneli, Homosistein, bakmak olup; elde edilen verilerle OSAS'ın tromboza eğilimde etkisi olup olmadığının gösterilmesi ve bu hastaların tedavi ve takiplerine yönelik planlamalara olumlu yönde katkı sağlamaktır Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde Eylül 2022 haziran 2023 tarihleri arasında Obstruktif uyku apne ön tanısı ile başvuran hastalara Polisomnografi cihazıyla uyku laboratuar ortamında uyku testi yapıldı. Eş zamanlı olarak hastalardan kan alındı. Ouas tanılı hastalar kendi içinde polisomnografi cihazı verilerine göre normal, hafif, orta ve ağır olmak üzere 4 grupta incelendi. Bu gruplardan alınan kan sonuçlarına göre trombo-embolizm açısından laboratuvar parametrelerinde meydana gelen değişiklikler ve gruplar arası sonuç korelasyon düzeyleri incelendi. İstatistiksel analizler için SPSS 22,0 programı kullanıldı, uygun istatistiksel analizler kullanılarak ve anlamlılık düzeyi olarak p< 0.05 değeri kabul edildi. Bulgular: Araştırmaya 34 (%37,4) kadın, 57 (%62,6) erkek olmak üzere toplam 91 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların %35,2'sinde (n=32) hipertansiyon (HT), %22,0'sinde (n=20) koroner arter hastalığı (KAH), %26,4'ünde (n=24) diyabet (DM), %50,5'inde (n=46) hiperlipidemi ve %5,5'inde (n=5) serebrovasküler hastalık olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların %63,7'sinde (n= 58) yüksek düzeyde horlama, %6,6'sında (n=6) orta düzeyde horlama ve %28,6'sında (n= 26) ise hafif düzeyde horlama olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to look at Complete Blood Count (CBC), ComprehensiveMetabolicPanel (CMP), Arterial Blood Gas, Sedimentation, PT, APTT, C-reactive protein (CRP), Fibrinogen, D-dimer, Thrombophilia panel, Homocysteine, in patients diagnosed with OSA; to show whether OSA has an effect on the tendency to thrombosis with the obtained data and to contribute positively to the planning for the treatment and follow-up of these patients Method: Sleep tests were performed with a polysomnography device in a sleep laboratory environment at Harran University Faculty of Medicine Chest Diseases Clinic between September 2022 and June 2023 for patients who applied with a preliminary diagnosis of obstructive sleep apnea. The patient's blood was taken simultaneously. Patients diagnosed with OSA were classifiedinto 4 groups, normal, light, moderate, and severe, according to the polysomnography device data. According to the blood results obtained from these groups, the changes in laboratory parameters in terms of thrombo-embolism and the correlation levels of blood between the groups were examined. SPSS 22.0 program was used for statistical analyses, using appropriate statistical analyses, and the p-value< 0.05 as the significance level. Findings: A total of 91 participants, 34 (37.4%) women, and 57 (62.6%) men, were included in the study. 35.2% of the participants (n=32)had Hypertension (HTN), in 22.0% (n=20) coronary artery disease (CAD), in 26.4% (n=24) diabetes mellitus (DM), in 50.5% (n=46) hyperlipidemia and in 5.5% of (n=5) it has been found that there is a cerebrovascular disease. 63.7% of the participants (n=58) high level of snoring, 6.6% (n=6) moderate snoring, and 28.6% (n=26) on the other hand, it has been found that there is a slight level of snoring.