İskemik sol ventrikül fonksiyon bozukluğu olan hastalarda trimetazidinin sol ventrikül fonksiyonları ve NT-ProBNP seviyeleri üzerine etkisi
Effect of trimetazidine treatment on left ventricular functions and NT-ProBNP levels in patients with ischemic left ventricular dysfunction
- Tez No: 307181
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kardiyovasküler mortalitede azalma olmasına rağmen iskemik kalp hastalığı halen batı dünyasının en önde gelen ölüm nedenidir. Bu hastalarda cerrahi ve perkutan miyokard revaskülarizasyon tekniklerinin kullanımı beklenen faydayı getirmemiştir. Klasik tedavi stratejilerinin yeterince etkili olmamasına, diyabetik ve kalp yetersizliği hastalarının prevalansının artışı katkıda bulunur. Trimetazidin enerji kaynağını yağ asidi metabolizmasından glukoz metabolizmasına kaydıran farmakolojik ajandır. Metabolik tedavi koroner arter hastalığı ve kalp yetersizliği tedavisinde ek fayda sağlar. Brain natriüretik peptidler hafif kalp yetersizliğinde prognozun bağımsız öngörücüsü olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada iskemik sol ventikül disfonksiyonu hastalarında 3 aylık trimetazidine tedavisinin plazma natriüretik peptid seviyeleri, sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonları, semptomlar ve egzersiz toleransı üzerine etkisi değerlendirildi.Çalışmaya iskemik sol ventrikül disfonksiyonu olan 33 hasta (2 kadın, 31 erkek; ortalama yaş 62±9) alındı. Tüm hastalar sinüs ritmindeydi ve dinlenme ejeksiyon fraksiyonu
Özet (Çeviri)
Effect of Trimetazidine Treatment on Left Ventricular Functions and NT-ProBNP Levels in Patients With İschemic Left Ventricular Dysfunction.Despite the recent decline in cardiovascular mortality, ischemic heart disease remains the leading cause of death in the western world. The benefit of surgical and percutaneous myocardial revascularization techniques were not sufficient in these patients. As prevalance of diabetics and heart failure patients increases these associate conditions may contribute to the failure of classic therapeutic strategies in so many instances. Trimetazidine is a pharmacological agent that shifts the preference for energy substrate away from fatty acid metabolism and towards glucose metabolism. Metabolic therapy offers concrete help in the management of coronary artery disease and heart failure. Brain natriüretic peptides are well established as an independent predictor of prognosis in mild to moderate chronic heart failure. The purpose of this study was to investigate the changes in plasma B-type natriuretic peptide levels, left ventricul systolic and diastolic functions, symptoms and exercise tolerance during a three month therapy with trimetazidine in patients with ischemic left ventricular dysfunction.The study included 33 patients (2 females, 31 males; mean age 62±9 years) with ischemic left ventricular dysfunction. All the patients had sinus rhythm and resting ejection fraction