İskemik inme geçirmiş hastalarda diyastolik disfonksiyon?akut faz reaktanı birlikteliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 247612
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ AKTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tüm inme alt grupları arasında en sık görülen iskemik inmeler, büyük arteraterosklerozu, kardiyak nedenler, küçük damar hastalığı ve daha nadir görülen diğerhastalıklara bağlı olarak meydana gelmektedir.İskemik inme ile ilişkilendirilen akut faz reaktanları ise inflamatuvar bir olayaikincil olarak seviyeleri artan proteinler olup doku hasarı ile ilişkilendirilmektedir.(1,2) Son dönemlerde akut faz reaktanları, özellikle C reaktif protein (CRP) seviyesiile sol ventrikül diyastolik fonksiyon bozukluğu arasında bir ilişki olduğu ve buhastalarda sistolik fonksiyonların normal sınırlarda olmasına rağmen diyastolikdisfonksiyon'un şiddeti ile CRP seviyesi arasında anlamlı bir ilişki olduğusaptanmıştır.(1,3-7)Ancak, iskemik inmeli hastalarda bu iki parametrenin birbirleriyle ilişkisihakkındaki veriler yeterli değildir. Çalışmamızda iskemik inme geçirmiş vediyastolik fonksiyon bozukluğu Transtorasikekokardiyografi (TTE) ile ispatlanmışolan hastalarda akut faz reaktanlarının olayla ilişkisi araştırılmıştır.Çalışmaya kliğinimize akut inme ile başvuran Transthorasik EKO'da diyastolikdisfonksiyon tespit edilen 42 hasta alınmıştır. Hastaların CRP düzeyine ve diğer akutfaz reaktanlarına ilk 24 saatte bakılmıştır.Hastalar etyolojik ve lokalizasyon yönünden sınıflandırılmış olup tüm inmegruplarında CRP'de anlamlı yükselme saptanmıştır (p=0.01). Arka sisteminmelerinde bu yükselmenin ön sistem inmelerine göre daha belirgin olduğugözlenmiştir (p=0.01).Ayrıca mitral yetmezlik olanlarda CRP düzeyi,olmayanlara göre anlamlı olarakyüksek saptanmıştır (p=0.02). Digoksin kullananlarda da CRP'deki yükselişanlamlılık göstermiştir (p=0.04). Sedimantasyon, fibronojen, proBNP seviyeleriCRP ile eşgüdüm artmaktadır (p=0.01) fakat pro-BNP'deki bu artma arka sisteminmelerinde görülmemiştir (p=0.26). CRP düzeyinin yaş, cins, diabet, D-dimer ileanlamlı birlikteliği saptanmamıştır (p=0.84).2Sonuç ; Akut inme geçiren ve diyastolik disfonksiyonu olan hastalardaCRP'deki anlamlı yükseliş özellikle arka sistem inmelerinde daha belirgin olmaktafakat ön sistemden farklı olarak arka sistem inmelerinde CRP'deki bu artışa pro-BNP eşlik etmemektedir. Diyastolik disfonksiyona ek olarak mitral yetmezliğinvarlığı, digoksin kullanımı durumunda, CRP'deki yükseliş anlamlı olarak dahayüksek saptanmıştır. İskemik inmenin akut evre, fonksiyonel prognoz ve inmerekürrens hızının hesaplamasında diyastoloik disfonksiyon ile CRP seviyelerininanlamlığı ancak büyük ölçekli randomize ?kontrollü çalışmalarla kanıtlanabilir.
Özet (Çeviri)
Ischemic strokes, which are the most common subtype of all strokes, may happendue to large artery atherosclerosis, cardiac causes, small vessel disease and otherinfrequent diseases.Acute phase reactants, related to ischemic stroke, are proteins which areelevated secondary to inflammation and related to tissue damage(1,2).A relationship between acute phase reactants, especially C-reactiveprotein(CRP) levels and left ventricule diastolic dysfunction was reported recently.There is a statistically significant relationship between diastolic dysfunction andCRP levels despite normal cystolic functions(1,3-7).However, there is not enough data about the relationship between these twoparameters. In patients with ischemic stroke and with diastolic dysfunction approvedwith transthoracic echocardiography (TTE), the relationship of acute phase reactantswith the event was investigated in our study.Forty-two patients were enrolled in our study, who were admitted to our clinicwith acute stroke and diastolic dysfunction approved with TTE. CRP levels andother acute phase reactants were measured within 24 hours of admission.Patients were classified according to etiology and localisation, statisticallysignificant increase of CRP levels was established (p=0.01). The increase was moresignificant in posterior circulation infarcts than anterior (p=0.01).CRP levels in patients with mitral valve insufficiency was higher than patientswithout mitral valve insufficiency (p=0.02). The increase of CRP in patients underdigoxin administration was statistically significant (p=0.04). The increase ofsedimentation, fibrinogen, pro-BNP and CRP is found to be correlative (p=0.01), butthis increase in pro-BNP levels was not identified in posterior circulation infarcts(p=0.26).Statistically significant correlation of CRP levels with age, sex, diabetesmellitus, D-dimer levels were not confirmed (p=0.84).As a result, the statisticaly significant increase of CRP levels in patient withacute stroke and diastolic dysfunction is marked in posterior circulation infarcts, butdistinct from anterior circulation infarcts, the rate of increase of CRP in posteriorcirculation infarcts is not accompanied by pro-BNP. In the presence of mitralinsufficiency with diastolic dysfunction, digoxin administration, the increase of CRP4levels was defined to be statistically significant .The significance of diastolicdysfunction with CRP levels in calculation of acute stage, functional prognosis andrecurrence of ischemic stroke can just be proven with large-scaled,randomised,controlled studies.