Düşük ejeksiyon fraksiyonlu dekompanse kalp yetmezliği tanısı ile hospitalize edilen hastalarda sağ ventrikül fonksiyonlarının hastane içi ve taburculuk sonrası erken dönem klinik olaylar arasındaki ilişki
The relationship between right ventricular functions and early clinical events during hospitalization and after discharge in patients hospitalized with diagnosis of low ejection fraction heart failure
- Tez No: 711605
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUTTAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giriş ve Amaç: Konjestif kalp yetersizliği, aritmi, iskemik kalp hastalığı, ani kardiyak ölüm ve pulmoner hipertansiyonu olan hastaların morbidite ve mortalitesinde sağ ventrikülün (SağV) önemli rol oynadığı bilinmektedir. Sol ventrikül yapı ve fonksiyonlarında meydana gelen patolojik değişiklikler zaman içinde, sağ ventrikülde yeniden şekillenmeye ve buna bağlı olarak yapı ve fonksiyonlarında bozulma ile sağ ventrikül yetersizliğine neden olurlar. Sol ventrikül yetersizliği olan hastalarda SağV fonksiyon bozukluğu, kötü prognozun bağımsız bir öngördürücüsüdür.Bu çalışmada, düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği nedeniyle takipte olan ve kalp yetersizliği tanısı ile hastaneye yatırılan hastalarda SağV fonksiyonlarının, hastane içi ve taburculuk sonrası erken dönem klinik olaylar ile ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu %45 altında olan, kompanse olmayan kalp yetersizliği ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğinde hastaneye yatırılan ve tedavi sonrası stabil olup taburcu olan 70 hasta 6 ay boyunca klinik olaylar açısından takip edildi. Çalışmaya 18 yaş üstü ve ekokardiyografi ile değerlendirme sırasında ekojenitesi iyi olan hastalar dahil edildi. Çalışmaya alınan hastaların tedavi ve takip protokollerine karışılmadı ve tedavi esnasında istenilen 2 boyutlu ekokardiyografi tekniğinde standart olarak kullanılan görüntü kayıt altına alındı. Daha sonra alınan kayıtlar bilgisayar ortamında Q-LAB (Philips) adlı benekli izlem ekokardiyografi yöntemi yazılım programında analiz edildi. Bulgular: 45 hastada (%64,3) bileşik sonlanma gerçekleşirken, 25 hastada (%35,7) bileşik sonlanma gözlenmedi. Hastalarda bileşik sonlanma ile bağımsız olarak ilişkili faktörler çok değişkenli lojistik regresyon analizi ile incelendi. Hastaların SağV FAC, SağV Global LS ve SağV Free W Strain değerleri ilişkili olduğu ve birbirinden bağımsız olmadığı için bu değişkenler için ayrı 3 model oluşturuldu. Model 1'de bileşik sonlanma ile bağımsız olarak ilişkili faktör olmadığı görüldü. Model 2'ye göre artan NYHA (OR: 22,956; %95 GA: 1,21-435,38; p=0,037) ve azalan SağV Global LS değerlerinin (OR: 0,66; %95 GA: 0,511-0,852; p=0,001) bileşik sonlanma riskini arttırdığı tespit edildi. Model 3'te, azalan SağV Free W Strain (OR: 0,643; %95 GA: 0,492-0,839; p=0,001) bileşik sonlanma ile bağımsız olarak ilişkili bulundu. Hastalarda mortalitenin tahmininde SağV Global LS ve SağV Free W Strain parametrelerinin ayırt edici performansının belirlenmesi amacıyla ROC analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: It is known that the right ventricle (RV) plays an important role in the morbidity and mortality of patients with congestive heart failure, arrhythmia, ischemic heart disease, sudden cardiac death, and pulmonary hypertension. Pathological changes in the left ventricle structure and functions cause remodeling in the RV. Consequently, structure and functions of RV are deteriorated leading RV failure. Right ventricular dysfunction is an independent predictor of poor prognosis in the patients with left ventricle failure. In this study, it is aimed to investigate the relationship between RV functions and early clinical events in hospital and after discharge in patients who were followed up for heart failure with a low ejection fraction and were hospitalized with the diagnosis of heart failure. Materials and Methods: Seventy patients with a left ventricular ejection fraction below 45% who were hospitalized in the Cardiology Department in of Akdeniz University Faculty of Medicine with diagnosis of uncompensated heart failure were enrolled in this study. They were stabilized after medical treatment and discharged. Thereafter, they were followed up for 6 months in terms of clinical events. The patients over 18 years of age, with good echogenicity during echocardiographic evaluation were included to the study. The treatment and follow-up protocols of the patients were not interfered by the authors. Image windows used as standard in the 2D echocardiography technique were recorded while the related technique was being performed. Speckle tracking echocardiography method was analyzed in the software program called Q-LAB (Philips). Results: Composite adverse events were observed in 45 patients (64.3%), while composite adverse events were not observed in 25 patients (35.7%). Relation between the independent risk factors and composite adverse events were analyzed with binary logistic regression analysis. Because RV FAC, RV Global LS and RV free W Strain values are related to each other, 3 separate models have been created for these variables. There were no factors independently associated with composite termination in Model 1. In Model 2, increased NYHA (OR: 22.956; 95% CI: 1.21-435.38; p=0.037) and decreased RV Global LS values (OR: 0.66; 95% CI: 0.511-0.852; p =0.001) were found to increase the risk of combined endpoint. In Model 3, decreased RV Free W Strain (OR: 0.643; 95% CI: 0.492-0.839; p=0.001) was independently associated with composite endpoint. ROC analysis was performed to determine the distinctive performance of RV Global LS and RV Free W Strain parameters in the prediction of mortality in patients.