Orta ve ileri evre glokomlu gözlerde optik koherens tomografi, Heilderberg retina tomografisi ve tarayıcı lazer polarimetri bulgularının görme alanı global endeksleriyle karşılaştırılması
Comparison of the visual field global indices findings with optical coherence tomography, Heidelberg retinal tomography and scanning laser polarimetry findings in moderate and advanced glaucomatous eyes
- Tez No: 307202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Orta ve ileri evre glokomlu gözlerde optik sinir başı görüntüleme yöntemleri olan, optik koherens tomografi, Heidelberg retina tomografisi ve tarayıcı laser polarimetre bulguları ve bu bulguların görme alanı global endeksleriyle bağıntısını araştırmak.Otuz hastanın 49 gözü çalışmaya dahil edildi. Gözler Hodapp-Parrish-Anderson Kriterleri'ne göre evrelendirildi. Yirmialtı gözde ileri evre, 23 gözde orta evrede glokom vardı, 30?2 görme alanı yapıldıktan sonra, optik sinir başı; OKT, HRT III ve GDx cihazları ile değerlendirildi.Orta ve ileri evre glokomlu gruplar arasında OKT, GDx ve HRT parametrelerinin ortalama değerleri arasında anlamlı farklılıklar vardı. Orta evre glokomlu gözlerde görme alanı ortalama sapma değerleriyle, OKT alt kadran retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı ile anlamlı bağıntı vardı (p=0,007).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the visual field global indice findings with the findings of optic nerve head imaging techniques; namely optical coherence tomography, Heidelberg retinal tomography and scanning laser polarimetry in moderate and advanced glaucomatous eyes.Forty-nine eyes of 30 cases were included in this study. All eyes were staged using the Hodapp-Parrish-Anderson criteria, accordingly 26 eyes had advanced glaucoma and 23 eyes had moderate glaucoma. After assesing 30-2 visual fields (VF) of each case, their optic nerve heads were evaluated with the OCT, HRT III and GDx. Mean values of OCT, GDx and HRT III parameters were significantly different in moderate and advanced glaucoma cases. Moderate glaucomatous eyes showed that, mean deviation (MD) value of the VF was correlated with retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness value of the inferior quadrant in the OCT (p=0,007). A significant correlation was found between the MD values of VF and the inferior quadrant RNFL thickness in GDx (p = 0.008). Similarly, MD values of VF was in concordance with some HRT III parameters e.g.