Maküler gangliyon hücre tabakası ve peripapiller sinir lifi tabakası ölçümlerinin glokomlu olgularda görme alanı kayıpları ile korelasyonu
Correlation of visual field loss of macular ganglion cell layer and peripapillary nerve fiber layer measurements in glaucoma cases
  1. Tez No: 625721
  2. Yazar: MUKADDES YÜCEUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI SAMET ERMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Görme alanı (GA) MD değerlerine göre ( MD>-6, -6>MD>-12 ve MD-6 ,-6-12 ve MD0,05). pRSLT değerlerine bakıldığında ise glokomatöz hasarın etkilediği üst kadran, alt kadran ve ortalama pRSLT değerlerinin orta evre PAAG grubunda erken evre PAAG grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalmadığı görülürken (p>0,05), ileri evrede orta evreye göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı görülmüştür (p
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In our study, optical coherence tomography (OCT) changes in macular ganglion cell complex (mGCC) and peripapiller retinal nerve fibre layer (pRNFL) changes in primary open angle glaucoma (POAG) defined according to MD values ( MD>-6, -6>MD>-12 and MD-6 ,-6-12 and MD0,05).