Yatırımları teşvik aracı KDV uygulaması ve AB ile uyumlaştırma çalışmaları
- Tez No: 30721
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNERİ AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Yatırımlar ülke ekonomisinde önemli birer araç olarak kabul edilmişlerdir. Bunun nedeni kalkınma hızı için gerekli görülen optimal sermaye birikimini sağlamalarıdır. Bu nedenle de teşvik edilmeleri büyük önem taşımaktadır. Vergiler yatırımları teşvik yöntemlerinden biridir. Katma Değer Vergisi 'nin yatırımları teşvik edici yönü ise bu çalışmada incelenmiştir. öte yandan daha güçlü bir Avrupa yaratma düşüncesin den hareketle oluşturulmuş Avrupa Birliği'nde de KDV ortak vergi sistemi içinde kabul edilmiştir ve uyumlaştırma çalışmaları sürdürülmektedir. Birinci bölümde yatırım ve teşvik kavramlarına yer verilmiştir. ikinci bölümde vergiler yoluyla yatırımların nasıl teşvik edildiği açıklanmıştır, üçüncü bölümde tama men Katma Değer Vergisi üzerine yoğunlaşılmış, hem vergi hem de yatırım projesi uygulaması açısından örneklenmiş- tir. Dördüncü ve son bölümde ise, Avrupa Birliği 'ndeki Vergi Uyumlaştırılması çerçevesinde KDV uyumlaştırılması ele alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca son bölümde yapılan değerlendirmede, diğer teşvik araçlarına göre daha az etkin olduğu ve AB vergi sistemiyle uyumlaştırmak için değişikliklere gereksinim olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Investments are absolutely essential and considered to be among the most important instruments for the economy of a country. The reason for this is that investments provide the optimal capital accumulations which are neccessary for the speed of development. That is why stimulation of investments, investment incentive measurements and policy are very important. Taxation is one of the investments incentive measure ments. Value Added Tax is also used as an investment in centive measurement and is evaluated in this paper. Chapter one outlines the concepts of investments and incentive. Chapter Two explains how investments have been stimulated through taxation Chapter Three concentrates on the value Added Tax. Chapter Four explains tax harmoniza tion of Value Added Tax with the general harmonization framework in the European Union (EU). It will also show in this chapter that the Value Added Tax as an investment in centive measurement has not been full effective and some changings are needed in order to harmonize the present tax system with the European Union Tax System.