Planlı dönemlerde T.C. Devlet Demiryolları'nın mali yapısı ve genel ekonomi içindeki yeri
  1. Tez No: 30720
  2. Yazar: DOĞAN TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bir hizmet sektörü olan ulaştırmanın ülke kalkınmasındaki payı gözardı edilemeyecek kadar büyüktür. Ulaştırma sektörü, ekonominin diğer bütün sektörlerinin işleyiş ve verimlilikleri üzerinde etkili olmakta ve dolayısıyla toplumsal faydanın artmasını sağlamaktadır. Bu sektör için gerekli enerjinin dışa bağımlı olması ve taşımacılığın önemli bir kısmının karayolu ile yapılması, alt yapı yatırımlarını etkilemektedir Yük ve yolcu taşımacılığı, kendine özgü kuralları, hukuku, sigortası, eğitimi ve işletmeciliği olan bir ekonomik faaliyet kolu, bir ekonomik eylemler bütünüdür. Bu bütünün eksiksiz işlemesi için taşıma sisteminin başka bir taşıma sistemi aleyhine olacak şekilde korunması, tarife-maliyet ilişkilerinin her sistemde benzer bir anlayışla ele alınması, işletme usulleri ve yatırımları konusunda bir denge sağlanması gereklidir. Demiryolu, Karayolu, Havayolu ve Deniz yoluyla yapılan taşıma sistemlerinin eşgüdümlü bir biçimde yürütülmesi esastır. Demiryolu ucuz taşımacılıkta Denizyolundan sonra ikinci yöntem olması nedeniyle rasyonel hale getirilebilirse ülkemizde yaygın Karayolu taşımacılığıyla rekabet edebilir ve bu yolla birçok sektörde ulaşım maliyetleri dolayısıyla da nihai maliyetler aşağıya çekilebilir.Ülkemizde Demiryollarına planlı dönemlerde ayrılan finansman T.C.D.D.'nin finansal açıdan yapısının bu taşımacılığı geliştirme ve rasyonel leş t irme açısından yeterliliğinin ölçülmesi çalışmamızın temel amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT The role of transportation as a service sector in national development is so great that is should not be neglected. Transportation sector has effect on the perfor mance and productivity of all other sectors of economy and therefore maintains an increase in social profit. External dependence for the energy in this sector and the transpor tation of almost every goods by road effects the in frastructure investments. Transportation of goods and passengers is an economic activity branch, an entirety of economic activities that has its own principles, law, insurance, education and administration. In order to fully perform this entirety, it is necessary to profect the transportation system in disfavor of another transpartation system, to consider in telligently tariffs-costs relationship in every system and to maintain a balance in management procedures and investments. It is initial to cooperate the transport services made by rail, road, air or sea. Rail tansport should compete with road transport in our country if it is rationalized as a second method after sea transport in cheap transportation and transportation costs, and final cost by the way, should by this means be decreased.iv The main aim of study is to consider the finance of railways in planned periods in our country and to consider the competence of TCDD' s financial structure for develop ing and rationalizing rail transport.