Akne vulgarisi olan 12-18 yaş arası çocuk ve ergenlerde akne şiddeti ile yaşam kalitesi, psikiyatrik komorbidite, benlik algısı ve intihar olasılığı ilişkisinin araştırılması
An investigation of the relationship between acne severity and quality of life, psychiatric comorbidity, self-concept and suicide risk in 12 to 18 year old children and adolescents with acne vulgaris
  1. Tez No: 307213
  2. Yazar: CANAN YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM TANELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akne vulgaris prevelansı yüksektir ve psikososyal işlevselliği kısıtlayabilir. Bu çalışmada, 12-18 yaş arası akne vulgarisli hastalarda akne şiddeti ile yaşam kalitesi, psikiyatrik komorbidite, benlik algısı ve intihar olasılığı ilişkisinin incelenmesi amaçlandı.Kırk akne hastası (21 kız, ortalama yaş 15;9 yıl), aknesi olmayan kontrol grubu (n:40; 20 kız, ortalama yaş 15;6 yıl) ile karşılaştırıldı. Sosyodemografik Form, Global Akne Derecelendirme Sistemi, Çocuklar İçin Depresyon Envanteri, Durumluluk?Sürekli Kaygı Envanteri (STAI?I, STAI?II), Kısa Semptom Envanteri (KSE), Çok Yönlü Beden Self İlişkileri Ölçeği, Piers-Harris Çocuklarda Öz Kavramı Ölçeği, İntihar Olasılığı Ölçeği ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizlerde SPSS 13 uygulandı.Akne şiddeti hastaların %37.5'sinde hafif, %43.8'inde orta ve %18.8'inde ağırdı. Hastaların %40'ında ve kontrollerin %42.5'da anksiyete ve/veya depresyon düzeyi patolojikti (p>0.05).Çalışma gruplarının ölçek puanları karşılaştırıldığında, yaşam kalitesi ebeveyn bildirimi, akne grubunda (toplam, fiziksel) yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
An Investigation of the Relationship Between Acne Severity andQuality of Life, Psychiatric Comorbidity, Self-Concept and Suicide Risk in 12 to 18 Year Old Children And Adolescents With Acne VulgarisAcne vulgaris is prevalent and may lead to psychosocial impairment. This study investigated relationships between acne severity and quality of life, psychiatric comorbidity, self-concept, suicide risk in 12-18 year-olds with acne.Forty patients (21 girls, mean age 15;9) were compared to 40 acne-free controls (20 girls, mean age 15;6). Sociodemographic form, Global Acne Grading System, Children?s Depression Inventory, State-Trait Anxiety Inventory (STAI?I, STAI?II), Brief Symptom Inventory (BSI), Multi-dimensional Body-Self Relations Questionnaire, Piers-Harris Children?s Self-Concept Scale, Suicide Probability Scale and Pediatric Quality of Life Inventory were applied. SPSS v.13 was used for statistical analysis.Acne severity was rated low (37.5%), medium (43.8%) or high (18.8%). Anxiety and/or depression were pathological in 40% of patients and 42.5% of controls (p>0.05).Tool score comparisons showed higher quality of life parent report (total, physical) in patients versus controls (p0.05). Acne scores correlated positively with body-self relation (appearance, physical sufficiency, body areas satisfaction).