Preeklamside plazma homosistein ve paraoksonaz düzeylerinin araştırılması
Investigation of plasma homocysteine and paraoxonase levels in preeclampsia
- Tez No: 307220
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KİMYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Plazma paraoksonaz düzeyinde azalma ve hiperhomosisteinemi ile ilişkili olan endotelyal disfonksiyon, preeklampsinin temel unsurudur. Çalışmamızın amacı ağır preeklamptik gebelerde plazma homosistein ve paraoksonaz düzeylerini saptamak, homosistein ile paraoksonaz arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Mayıs 2007 ile Mayıs 2008 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran, 26. gebelik haftasından büyük, eylemde olmayan 30 ağır preeklamptik ve 30 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Periferk venöz kanlar her hangi bir ilaç verimeden önce alındı. Gruplar demografik değişkenler, kan basıncı, doğum şekli, fetal doğum ağırlığı, apgar skoru, hematolojik değerler, biyokimyasal değerler, plazma homosistein ve paraoksonaz düzeyleri açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel değerlendirmelerde oranların karşılaştırılmasında ki-kare, grup ortalamalarının karşılaştırılmasında t-testi ve Mann-Whitney U testi kullanıldı. Homosistein ve paraoksonaz değerleri için ROC analizinde sensitivite ve spesifitesi anlamlı olan eşik değer noktaları bulundu.Çalışmaya dahil olan ağır preeklamptik ve kontrol grubundaki gebelerin demografik verileri arasında fark yoktu (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Endothelial dysfunction, which is associated with decreased plasma paraoxonase levels and hyperhomocysteinemia, is an essential component of preeclampsia. Aim of our study was to investigate paraoxonase levels and homocysteine levels in severe preeclamptic women and to study the relationship between homocysteine and paraoxonase.Thirty severe preeclamptic and 30 healthy pregnant women, who were above 26th gestational week and were not in labour, attending to Uludag University Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology outpatient clinic between May 2007 and May 2008 were enrolled in the study. Peripheral venous samples were collected from all women before administration of any medication. Groups were compared for demographic variables, blood pressure, route of delivery, fetal birth weight, apgar scores, hematological parameters, biochemical parameters, plasma homocysteine and plasma paraoxonase levels. For statistical analysis, chi-square test was used for comparing the ratios, t-test and Mann-Whitney U test were used for comparing groups. Cut-off values for homocysteine and paraoxonase levels were reproduced by ROC analysis.No significant difference was seen in demographic data between the group of women with severe preeclampsia and healthy pregnant women (p> 0,05).