Vasküler erektil disfonksiyonu olan hastaların arteriyel sertlik ve kardiyak fonksiyonlarının değerlendirilmesi, fosfodiesteraz tip V inhibitörü tadalafilin bu parametreler üzerine akut etkileri
Evaluation of arterial stiffness and cardiac function in patients with vascular erectile dysfuntion, acute effects of phosphodiesterase type 5 inhibitor tadalafil on these parameters
  1. Tez No: 307257
  2. Yazar: OSMAN ÖZDABAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜMEYYE GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Üroloji, Cardiology, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Erektil disfonksiyon (ED) tüm dünyada yaygın bir sağlık sorunudur. ED'de temel patolojinin endotel disfonksiyonu olduğu düşünülmektedir. Arteryel sertlik (stiffness), endotel disfonksiyonunun erken dönemde belirlenmesinde kullanılabilecek güvenilir bir yöntemdir.Bu çalışmada bilinen kardiyovasküler hastalık ve ateroskleroz risk faktörleri olmayan ED hastalarında gerçekte sistemik vasküler hastalığın olduğunu göstermek amaçlandı. Çalışmaya 30 ED hastası (ortalama yaşı 48,7±11,7) ve 20 sağlıklı erkek (ortalama yaşı 48,3±8,7) alındı. Aplanasyon tonometri yöntemi ile endotel fonksiyonları ve transtorasik ekokardiyografi ile aort sertliği ve sol ventrikülün sistolik ve diyastolik fonksiyonları incelendi. Ayrıca ED tedavisinde etkilili olduğu kanıtlanmış fosfodiesteraz tip 5 (PDE?5) inhibitörü tadalafilin bu ölçümler üzerine akut etkileri değerlendirildi.Çalışma ve kontrol grubu yaş, vücut kitle indeksi, vücut yüzey alanı, hemoglobin, üre, kreatinin, açlık kan şekeri, kan kolesterol değerleri açısından benzerdi.
Özet (Çeviri)
Erectile dysfunction (ED) is a common health problem all over the world. Erectile dysfunction is thought to be the basic pathology of endothelial dysfunction. Arterial stiffness is a reliable method for the determination of endothelial dysfunction in the early phase.In this study, we aimed to demonstrate that in ED patients without known risk factors for atherosclerosis and cardiovascular disease, in fact there is a systemic vascular disease was present. 30 ED patients (mean age 48,7 ± 11,7) and 20 healthy males (mean age 48,3 ± 8,7) were included in the study. Endothelial function was evaluated with applanation tonometry, aortic stiffness and left ventricular systolic and diastolic functions were evaluated by transthoracic echocardiography. Also, we investigated the acute effects of Tadalafilin, a type 5 phospodiesterase inhibitor which was shown to be an effective treatment agent of ED, on those measurements.The study and control groups were similar in age, body mass index, body surface area, hemoglobin, urea, creatinine, fasting blood glucose, blood cholesterol levels.