Migreni olan okul çalışanlarında migren tedavisinin özürlülük ve ekonomik kayıp üzerine etkisi: Prospektif çalışma
The effect of treatment of migraine on headache-related economic burden and workplace productivity among migraineurs employed in school: A prospective study
  1. Tez No: 307258
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÇAVDAR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Migren ve diğer primer baş ağrıları sadece bir ağrı sorunu olarak görülmemeli, tüm sonuçları ile birlikte değerlendirilmelidir. Migren ekonomik ve sosyal açıdan hem topluma hem de bireye önemli yükler getirmektedir.Çalışmamızda, migreni olan okul çalışanlarının, uygun tedavi aldıklarında tedavi almadıkları döneme kıyasla kazanımlarının neler olacağının saptanması amaçlandı.Ayda bir ve birden fazla atağı olan, mevcut tedavisinden fayda görmeyen, çalışan (öğretmen ve memur) 42 migren hastası onam formu imzalatılarak 8 aylık prospektif takip çalışmasına alındı. İlk 3 ay mevcut tedavilerinde değişiklik yapılmayan olguların bazal ağrılı gün sayısı (takip dönemi) saptandı. Sonraki 2 aylık dönemde tedavi düzenlemesi (ilaç-doz ayarlama dönemi) yapıların olguların takip eden 3 ay boyunca etkin tedavi altında (tedavi dönemi) takipleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Migraine and other primary headaches should not be perceived as a pain-related condition but should be evaluated in the light of their results on health sector and the society as whole. Migraine imposes an important economical and social burden on society and the individual.In this study, we aimed to evaluate the effect of appropriate treatment of migraine on headache-related economic burden among migraineurs employed in primary schools.Forty-two patients (teachers or employees in the schools) fulfilling the diagnostic criteria for migraine with one or more attacks per month, failure of their present medications were included in the 8-month prospective study after signing informed consent.During the first three month period, ?screening period?, they were allowed to continue their previous medications. The forth and the fifth months were ?medication dosage period? while the last three months were the ?effective treatment period?. All the patients were asked to fill in diaries the frequency, intensity, duration of headaches, number of days missed from work or decreased in effectiveness at work, presence of any medication or referral to the emergency department during an attack, number of analgesics.Intensity, duration of headache, number of days with headache, number of analgesics, number of days with headache and missed from work, number of days with decreased effectiveness at work, (