Cinsel istismar mağduru çocuk ve ergenlerin travmaya tepkileri ile anne-babaların tepkilerinin karşılıklı incelenmesi
Comparative investigation of the reaction to trauma in sexually abused children and adolescents and their parents
- Tez No: 307288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YEŞİM TANELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Çocuğun cinsel istismarı fiziksel, duygusal, sosyal, ahlaki, kültürel ve hukuki boyutları olan geni? kapsamlı ve karmaşık bir sorundur. İstismar çocuğun duygusal ve cinsel gelişimini, kişiler arası ilişkilerini, özgüvenini sarsan akut ve kronik travmadır. İstismardan sadece mağdur değil, mağdurun ailesi de etkilenmektedir. Cinsel istismara uğramış çocuk ve ergenler ile ailelerinde travma tepkisi araştırıldı.Dokuz -18 yaş arası 60 çocuk ve ergen dahil edildi. Otuz (25 kız, 5 erkek, ort. yaş 157.4 ay) ve 30 sağlıklı (26 kız, 4 erkek, ort. yaş 162 ay) çocuk ve ergen ile anne-babaları dahil edildi. Çocuklara, Cinsel İstismar Görüşme Formu (CİGF), Çocuklar için Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği, Kovaks Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ), Durumluluk ve Süreklilik Anksiyete (STAI-I ve STAI-II) ölçekleri, Offer Benlik İmgesi Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Piers-Haris Öz Kavramı Ölçeği, Çocuklarda Anksiyete Tarama Ölçeği (ÇATÖ); anne-babalara ise Beck Depresyon Ölçeği, STAI-I ve II, Kısa Semptom Envanteri ve Klinisyen Tarafından Uygulanan Travma Sonrası Stres Bozukluğu Ölçeği uygulandı. İstatistiksel analizi SPSS for Windows v.
Özet (Çeviri)
Child sexual abuse is a comprehensive and complicated problem, with physical, emotional, social, moral, cultural and legal dimesions. Abuse is an acute and chronic trauma that affects a child?s emotional-sexual development, interpersonal relations and self-confidence. Abuse not only effects the victim, it also effects victim?s family. Reaction to trauma was investigated in abused children and adolescents and their parents.Sixty child and adolescents aged 9 to 18 years and their mothers/fathers were included. Thirty sexually abused children and adolescents (5 male, 25 female; mean age 157.4) and 30 healthy children and adolescents (4 male, 26 female; mean age 162 months) were included. Paticipants were evaluated via Sexual Abuse Form, Child Posttraumatic Stress Reaction Index, Kovacs Children?s Depression Inventory (CDI), State-Trait Anxiety Inventory, Offer Self Image Questionnaire, Brief Symptom Inventory (BSI) Piers-Harris Children?s Self-Concept Scale, The Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED). Their mothers/fathers completed Beck Depression Inventory, STAI-I, STAI-II, Brief Symptom Inventory (BSI), Clinician Administered Post-Traumatic Stress Disorder Scale(CAPS). SPSS v.