Ergenlerde (13-18 yaş) cinsel istismar sonrası immün sistem değişikliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the immüne system changes after sexual abuse in adolescents(13-18 year old)
  1. Tez No: 411782
  2. Yazar: HAMZA AYAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ABALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Ergenlerde (13-18 yaş) Cinsel İstismar Sonrası İmmün Sistem Değişikliklerinin DeğerlendirilmesiGiriş ve Amaç: Stress ve psikiyatrik sonuçları önemli bir araştırma alanıdır.Yapılan çalışmalarda travma ve sonrasında gelişen bir çok psikiyatrik hastalık tespit edilmiştir(örn;travma sonrası stress bozukluğu,major depresyon, dissosiyatif bozukluk).Son zamanlarda travmanın biyolojik etkileride araştırılmaya başlanmıştır. İmmun sistemin akut ve kronik strese bağlı gösterdiği değişiklikler erişkin çalışmalarında gösterilmiştir.romatoit artrit ve multible skleroz gibi kronik hastalıklarda belirlenen immünolojik değişiklikler ,travma sonrası stress bozukluğu geliştiren erişkinlerdeki immunolojik değişikliklerle benzer bulunmuş. Ergenlerde bu alanla ilgili çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada ülkemizde hızla artan sayıda cinsel istismara uğrayan ergenlerin travma sonrasında gösterdiği immün sistem değişiklikleri araştırılacaktır. Mağdurların travma sonrasında nasıl bir immün yanıt oluşturduğu yönündeki çalışmaların ülkemizde henüz yapılmamış olması literatürde önemli bir boşluk oluşturmaktadır. Bu açıdan elde edilen sonuçların ruhsal travmanın biyolojik sonuçlarının fark edilmesinde önemli olacağı düşünülmektedir.ayrıca bu çalışma ile cinsel istismar mağdurlarındaki ruh sağlığında bozulma kavramı ve sürecinin biyolojik sonuçları değerlendirilecektir.Yöntem: Cinsel istismara uğramış, adli değerlendirilme için polikliniğimize yönlendirilen 13-18 yaş arası ergenlerde yapılan rutin kan tetkiki örneklemi kullanılarak,DETAE immunoloji laboratuvarında periferik mononukleer hücre sayısı ve hücre içi sitokin tayini ve natural killer (NK) hücre sitotoksik aktivitesine bakılmıştır. Çalışmaya toplam 43 adolesan alınmıştır (şimdi/geçmiş ÇCİ'ye bağlı TSSB geliştiren ergenler (n=33) ve kontrollerden (n=10) oluşmuştur. ÇDŞG-ŞY kullanılarak psikiyatrik hastalıklar değerlendirilmiştir.Bulgular: çalışmaya katılan ÇCİ mağduru olguların %100'ü en az iki psikiyatrik tanı almıştır.olgu grubunda en sık görülen eksen 1 tanıları sırasırla TSSB (%100), MDB (% 84.8), geçirilmiş ASB ( % 75.8), ÖF (% 54.5), SF (% 33.3), Enürezis (% 27.3), DEHB (% 24.2), AAB (% 21.2) ve diğerleridir. DEHB ve DB erkeklerde daha sıkken kızlarda TSSB ve ASB dışındaki diğer anksiyete bozuklukları daha sıktı. Kan lenfosit ve lökosit değerleri sayısal olarak değerlendirildiğinde olgu grubunda (n=33) eozonofil sayısı kontrole göre yükselme eğiliminde bulunmuşken, yüzde olarak değerlendirildiğinde ise eozonofil oranları olgu grubunda anlamlı olarak yüksek çıkmıştır, ancak uyarılmış IFN-gamma seviyeleri olgu grubunda anlamlı derecede azalmıştır. MDB'si olmayan TSSB'li hastalarda ise NKCC kontrole göre yüksek çıkmıştır.Sonuç: ÇCİ sonrası TSSB geliştiren ergenlerde yüksek oranda psikiyatrik komorbidite saptanmıştır. ÇCİ mağdurlarında TSSB haricindeki diğer psikiyatrik hastalıklarında ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Komorbid hastalıklar ÇCİ vakalarının prognozunu ve tedavisini kötü yönde etkilemektedir. Bazı immün sistem parametlerinde artış saptanırken bazılarında azalma saptanması, travmaya bağlı ergenlerde immün sistem regülasyonunun bozulduğunu düşündürtmüştür. İmmün sistem regülasyonunun bozulmasının otoimmün ve kronik hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada elde edilen veriler sonraki çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The evaluation of the immüne system changes after sexual abuse in adolescents(13-18 year old).Background and Aim: Stress and its psychiatric results are among the important areas of research. The studies showed that many psychiatric conditions like posttraumatic stress disorder, major depression and dissociative disorder may emerge after trauma. Recently the biological effects of trauma have also been searched. Changes in immune system due to acute and chronic stress have been shown in adult studies. The immunologic variations seen in chronic diseases like rheumatoid arthritis and multiple sclerosis were found to be similar with the variations seen in posttraumatic stress disorder. The number of studies with adolescents in this area is limited. The aim of this study is to research the immune system changes response to trauma in sexually abused adolescents whose number are rapidly increasing in our country. The absence of studies in our country about the immune response of victims to trauma makes a gap in this area of the literature. In this respect, it is thought that the obtained results will make a sense in the awareness of the biological effects of psychological trauma. Moreover the concept related with the deterioration of mental health in sexually abused victims and biological effects of the course were evaluated.Method: The number/percentages of peripheral mononuclear cells, intracellular cytokine assay and the cytotoxic activation of natural killer cells were measured in DETAE immunology laboratory by using the routine blood examination samples in adolescents with age range 13-18 referred to our outpatient unit for forensic evaluation. 43 adolescents (Patients with current/past PTSD associated with a history of childhood sexual abuse(n=33) and 10 controls) were evaluated in our study. Psychiatric comorbidity was assessed using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL).Results: Al of the adolescents with sexually abused participated in this study had at least two comorbid psychiatric disorder. In sexually abused group, the most common Axis I diagnosis were; Posttraumatic Stress Disorder (%100), Major Depressive Disorder (%84.8), past Acute Stress Disorder (%75.8), Specific Phobia (% 54.5), Social Phobia (%33.3), Enüresis (% 27.3), ADHD (% 24.2), Separation Anxiety Disorder (% 21.2) and the others. Conduct Disorder and ADHD(Attention deficit type) were more common in males whereas Anxiety disorders without ASD and PTSD were more common in females patients. Comparison of the number of circulating leukocytes and lymphocytes for the 33 PTSD patients and their 10 matched nonPTSD control revealed possibly increased levels in PTSD adolescents of eosinophils. The percentage of leukocytes and lymphocytes subsets revealed higher levels in PTSD adolescents of eosinophils, but stimulated IFN-gamma levels showed decreased levels. NKCC activity was higher in the ptsd population without MDD than in the controls.Conclusion: High rate of psychiatric comorbid disorders in sexually abused adolescents with PTSD was found in the present study. Therefore clinical assessment in this population should include assessment of other psychiatric disorders. The presence of psychiatric disorders affects the prognosis of sexually abused adolescents with PTSD and treatment negatively. Impairment of immune regulation leads to some chronic and autoimmune disorders.