Kronik obstruktif akciğer hastalığı akut atağında serum ürik asit seviyesi ve ürik asit/kreatinin oranının önemi
Serum uric acid and uric acide to creatinine ratio important in acute exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 307297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET URSAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Serum ürik asidinin bir pürin yıkım ürünü olup hipoksik durumlarda arttığı gösterilmiştir. Serum ürik asidinin bozulmuş oksidatif metabolizma için bir belirteç olabileceği düşünülmektedir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda serum ürik asit seviyesinin önemine ilişkin az sayıda bilgi mevcuttur. Bu çalışmada KOAH akut atağı (AA) olan hastalarda serum ürik asit düzeyi ve serum ürik asidinin kreatinine oranının hipoksinin göstergesi olup olamayacağı, solunum fonksiyon testi ve arter kan gazı ile serum ürik asit düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır.Çalışmaya 70 KOAH AA'lı olgu (67 E, 3 K) ve 36 sağlıklı birey (24 E, 12 K) alındı. Olguların yaş ortalaması 67.38 ± 0.99, sağlıklı bireylerde 47.11 ± 2.26 idi.Elde edilen sonuçlara göre KOAH AA'lı olguların serum ürik asit düzeyleri tedavi öncesi ortalama 6.48 ± 0.25 mg/dl, tedavi sonrası ortalama 5.74 ± 0.24 iken, kontrol grubunun 3.75 ± 0.18 mg/dl idi.
Özet (Çeviri)
Serum uric acid (UA), the final product of purine degradation, has been shown to be increased in the hypoxic state. İmportantly, serum uric acid has been proposed as a marker for impaired oxidative metabolism. Few data exist regarding the significance of serum UA in patients with COPD. İn this study, we have investigated the value of serum uric acid and serum UA to creatinine ratio in akute exacerbations COPD with hypoxia as a marker of hypoxia and relation of serum uric acid levels and UA to creatinine ratio with pulmonary function tests and arterial blood gases.Seventy patients with COPD exacerbations and 36 healty subjects were invastigated. The mean age was 67.38 ± 0.99 year in patients with COPD and 47.11 ± 2.20 year in healthy subjects. İn patients with akute exacerbations COPD, pretreatment mean serum UA levels were 6.48 ± 0.25 mg/dl and posttreatment levels were 5.74 ± 0.24 mg/dl. Mean serum UA was 3.75 ± 0.18 mg/dl in healthy subjects.