Kolesteatom ile kronik otitis media ayrımında difüzyon MR, dinamik kontrastlı MR ve T2 relaksasyon zamanı ölçümünün yeri
The consideration of diffusion MR imaging, dynamic contrast-enhanced MR and T2 relaxation time measurements in distinguishing of cholesteatoma with chronic otitis media
  1. Tez No: 307313
  2. Yazar: DEMET ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN HAKYEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızın amacı kolesteatom ve kronik otitis media (KOM) ayrımında difüzyon MR, ADC ölçümü, dinamik kontrastlı MR görüntüleme ve T2 relaksometri zamanının ölçümlerinin tanıya katkısını araştırmaktır.Çalışmamızda, klinik veya cerrahi olarak KOM ve kolesteatom tanısı almış toplam 41 olgunun retrospektif olarak MR görüntüleri incelendi. Lezyonların difüzyon MR görüntüleri, ADC değerleri, kontrastlanma paterni ve T2 zamanları iki grup arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Kontrastlanma paternleri kalitatif olarak değerlendirildi. Cerrahi ve odyolojik muayene bulguları standart referans alınarak sensitivite ve spesifite değerleri, difüzyon MR görüntüleme, ADC değerleri ve T2 relaksometri için yapıldı. MR incelemeleri ile tanı arasında istatistiksel farklılık olup olmadığı Mc Nemar testi ile incelendi. Testlerin genel performansını incelemek amacıyla ROC analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the contribution of diffusion MR, dynamic contrast-enhanced MR imaging, ADC measurements and T2 relaxometry in diagnosis of distinguishing cholesteatoma and Chronic Otitis Media (COM).Our study is created by retrospectively reviewing MR images of a digital archive of totally 41 patients that were clinically or surgically diagnosed as COM and cholesteatoma. Diffusion images, ADC values, T2 relaxation time, and contrast enhanced pattern of lesions between the two groups were compared statistically. Contrast-enhanced pattern was qualitatively evaluated. Taking surgical and audiometric examination results into consideration as a standard, specificity and sensitivity values for diffusion imaging, ADC values and T2 relaxometry are applied. Whether there is statistical difference between MRI and diagnosis were examined by Mc Nemar test. ROC analysis was performed to examine the overall performance of the tests.