Kronik süpüratif otitis medialı olgularda kolesteatom ve granülasyon dokusu ayrımında difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemenin yeri
The role of diffusion-weighted magnetic resonance imaging in differentiating cholesteatoma and granulation tissue in cases of chronic suppurative otitis media
  1. Tez No: 995281
  2. Yazar: GÖKSEL TUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL HANDE YARDIMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada kolesteatom ve granülasyon dokusu cerrahi ile düzeltilen hastaların ameliyat öncesi manyetik rezonans görüntülemelerinde eko-planar difüzyon ağırlıklı görüntüleme (EP-DAG)'nin önemi DAG ve görünür difüzyon katsayısı (GDK) değerleri doğrultusunda sunuldu. Hastalar ve Yöntemler: Aralık 2009 - Mayıs 2011 tarihleri arasında hastanemizin radyoloji kliniğine primer kazanılmış kolesteatomlu kronik otitis media ön tanısı ile başvuran ve ameliyat öncesi kliniğimizde kulak manyetik rezonans görüntüleme ve DAG ile değerlendirilen 91 hasta (52 erkek, 39 kadın; ort. yaş 40.7±15.8 yıl; dağılım 3-77 yıl) çalışmaya alındı. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme sonuçları ameliyat bulguları ve patoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. Hastalar görüntü arşivleme ve iletişim sistemi kullanılarak geriye dönük olarak değerlendirildi. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve GDK görüntüleri niteliksel ve sayısal açıdan incelendi. Bulgular: Kolesteatom şüphesi bulunan 91 hasta ameliyat edildi. Ameliyat sonuçlarına göre, 50 hastada kolesteatom ve 41 hastada granülasyon dokusu vardı.Kolesteatomlu hastaların DAG değerleri granülasyon dokusu olan hastalara göre anlamlı olarak yüksekti (p<0.05). Kolesteatomlu hastaların ortalama GDK değerleri granülasyon dokusu olan hastalara göre anlamlı olarak düşük idi (p<0.05). Kolesteatomun saptanmasında EP-DAG'nin duyarlılık ve özgüllüğü sırasıyla %97.6 ve %92.0 idi. Sonuç: Görünür difüzyon katsayısı ve DAG kullanılarak yapılan EP-DAG özellikle 5 mm'nin üzerindeki kolesteatomların gösterilmesinde ve bunların diğer patolojilerden ayrımında yüksek duyarlılık ve özgüllük oranlarıyla değerli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the importance of echo-planar diffusion-weighted imaging (EP-DWI) in the preoperative magnetic resonance imaging of patients with surgically confirmed cholesteatoma and granulation tissue was evaluated based on diffusion-weighted imaging (DWI) and apparent diffusion coefficient (ADC) values. Patients and Methods: A total of 91 patients (52 males, 39 females; mean age 40.7±15.8 years; range 3–77 years) who were admitted to our radiology department between December 2009 and May 2011 with a preliminary diagnosis of chronic otitis media with primary acquired cholesteatoma and who underwent preoperative ear magnetic resonance imaging including DWI were included in the study. Diffusion-weighted imaging findings were compared with surgical findings and histopathological results. Patients were retrospectively evaluated using the picture archiving and communication system (PACS). DWI and ADC images were analyzed both qualitatively and quantitatively. Results: Ninety-one patients with suspected cholesteatoma underwent surgery. According to surgical findings, 50 patients had cholesteatoma and 41 had granulation tissue. DWI signal intensities were significantly higher in patients with cholesteatoma compared to those with granulation tissue (p<0.05). Mean ADC values were significantly lower in the cholesteatoma group than in the granulation tissue group (p<0.05). The sensitivity and specificity of EP-DWI for detecting cholesteatoma were 97.6% and 92.0%, respectively. Conclusion: EP-DWI using ADC and DWI is a valuable method with high sensitivity and specificity, particularly in detecting cholesteatomas larger than 5 mm and differentiating them from other pathologies.