Endometriozisli hastalarda endometrial fas protein ekspresyonu
Endometrial expression of fas protein in patients with endometriosis
  1. Tez No: 307338
  2. Yazar: MURAT KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR KÜÇÜKKÖMÜRCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Fas (CD45/APO-1), 48 dalton ağırlığında tümör nekrozis faktör (TNF) ailesine ait tip 1 transmembran hücre yüzey proteinidir ve ligandı (FasL) ile birlikte apoptozisi tetikleyici moleküller olarak tarif edilmiştir. Endometriozisin oluşum basamaklarında yer aldığı düşünülen mekanizmalardan biri de apoptozisdir. Bu çalışmadaki amaç apoptozisin ana yollarından birinin üyesi ve apoptozisi tetikleyici bir molekül olan Fas'ın endometriozisi olan hasta grubu ile başka endometriyal bir patolojisi olmayan bireylerdeki ekspresyonlarını kıyaslayarak endometriozis patofizyolojisinde Fas proteininin olası rolünü ortaya koymaktır.Bu çalışmaya, Nisan 2006 ile Mayıs 2009 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine pelvik ağrı ve/veya infertilite şikayetleri ile başvurup endometriozis tanısı alan 30 hasta ile benign jinekolojik nedenlerle laparoskopi veya laparatomi yapılan ve histopatolojik olarak endometriozis ve/veya endometrioma tanısı almayan 30 kontrol hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalardan, menstrual sikluslarının 24 ile 28. günleri arasında pipelle yöntemiyle örnekleme yapılmıştır. Yapılan endometriyal örneklemelerinde immünohistokimyasal olarak fas protein ekspresyonu araştırılmıştır. Fas protein boyanma şiddeti, boyanma yoğunluğu incelenmiştir. Ayrıca fas proteinin boyanma şiddeti ve yoğunluğu, her olgu preparatında 5 farklı alanda yüzde cinsinden sayısal olarak hesaplanmıştır. Bu 5 alanın ortalama değeri o olgu için ortalama HSCORE değeri olarak kullanılarak hasta ve kontrol grubu karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fas (CD45/APO-1) is a 48 dalton weighted transmembrane cell surface protein that belongs to tumor necrosis factor (TNF) family, and it is described as a molecule that triggers apoptosis with its ligand FasL. Apoptosis is one of the pathophysiologic mechanisms that is thought to have a role in development of endometriosis. The aim of this study is to introduce possible role of Fas protein in pathophysiology of endometriosis by comparing endometrial ekspression of Fas protein, which is a member of a major apoptotic pathway, between the patients having endometriosis and individuals that do not have any endometrial disease.This study was conducted in outpatient clinic of Obstetrics and Gynecology Department of Uludağ University Faculty of Medicine between April 2006 and May 2009. Thirty patients who admitted with pelvic pain and/or infertility and were diagnosed with endometriosis after laporoscopic or open surgery, constituted the study group. Control group was constructed from 30 patients who were operated for benign gynecological diseases and were not having any signs of endometriosis which was demonstrated during surgery. Endometrial sampling with pipelle method was done to all subjects between 24th and 28th days of menstrual period. Specimens were prepared for immunohistochemical examination for Fas protein. Staining density and staining intensity of Fas protein were investigated. Meanwhile, this work was conducted with quantitative measuring in percentages by investigating 5 different areas in each specimen. Mean value of 5 different areas were used to form Hscore of the case to make quantitative comparison of the groups.